Slovenský ráj je oblast plná zeleně a skal, mezi kterými vedou žebříky a lávky, které překlenují vodní toky. Najdete tu také jeskyně a malebné horské chaty.
Příroda Slovenského ráje
Velkou část území pokrývají lesy. Žije zde mnoho živočišných druhů a převažují jehličnany. Nejvyšším vrcholem Slovenského ráje je Ondrejisko. Hora má 1270 m. n. m. a jsou z ní krásné výhledy na Nízké a Vysoké Tatry.
Dobšínské ledové jeskyně vás uchvátí svou krásou. Nacházejí se v nich tunely z vápence, které pokrývá led. Jsou to největší ledové jeskyně Evropy a mají mnoho dómů i krápníkové síně.
Důvod proč sem turisté především přijíždějí, jsou rozmanité soutěsky a rokliny, kterými protékají potůčky. Jsou v nich umístěny žebříky a řetězy na přidržování při chůzi kolem skal. Cesta tudy je velmi rozmanitá a zajímavá. Projít si můžete například Kláštorskou roklinu, Kysel, Piecky, Sokolie doliny, Přelom Hornádu a další. Budete procházet kolem vodopádů tekoucích mezi skalami.
Turistické zajímavosti
Po Slovenském ráji vede mnoho turistických stezek a dá se tu pořádat mnoho výletů. Na trasách přírodou spatříte místa, ze kterých jsou impozantní výhledy, jako například Tomášovský výhled, nad řekou Hornád.
Výletní trasy vedou do obce Kláštorisko, kde jsou rozvaliny původního osídlení nebo se podívat na Chmarošský viadukt. Vstupní bránou do Slovenského ráje je městečko Spišská nová ves, kde je možnost ubytování a pěkné stavby pocházející z 15. století. Přespat se dá také v horských chatách.
Na své si přijdou i cyklisti, přes náhorní planinu Glac vede cyklotrasa, kterou je možné projet. Leží ve výšce 1061 m a na jejím úpatí jsou dvě jeskyně. Na jaře místní louky i skaliska zdobí vysokohorské květiny, například hořec nebo ocúny, mateřídouška i heřmánek.