Unikátní charakter vín z Valpolicelly: Tajemství terroir

Stará vinařská moudrost zdůrazňuje, že kvalita vína začíná na vinicích a vyvíjí se ve sklepích. V případě Valpolicelly je klíčovým pojmem terroir, což je komplexní kombinace přírodních a lidských vlivů, které formují charakter vína z dané oblasti.

To neplatí pouze jako marketingový trik, ale jako základní pravidlo pro všechny vinaře. Terroir zahrnuje různé faktory, jako jsou klima, půda a odrůdy révy, které ovlivňují vlastnosti a chuť vína. V případě Valpolicelly, severovýchodní oblasti Itálie, je terroir klíčovým prvkem, který přispívá k rozmanitosti vín této oblasti.

Geografie a odrůdy: Pestrá mnohotvárnost Valpolicelly

Valpolicella, s rozlohou 300 km2, rozprostírá se deset kilometrů na západ od jezera Lago di Garda přes jedenáct údolí až do alpského podhůří Lessini. Vinice v této oblasti se rozšířily na 8 586 hektarů během posledních dvaceti let.

Valpolicella má dvě hlavní podzóny: Classico, historicky nejstarší část, a Valpantena, která byla přidána v roce 1968 kvůli rostoucí poptávce. Oblast Valpolicella je známá svými červenými víny, zejména Amarone della Valpolicella a Ripasso di Valpolicella. Odrůdy jako Corvina, Corvinone a Rondinella přidávají vínu tělo a strukturu, zatímco Molinara, Croatina a Oseleta dodávají aroma a zaoblenost.

Zeměpisné rozdělení Valpolicelly je pečlivě vymezeno do tří zón: Classico, Valpantena a Valpolicella DOC. Pestrá paleta půdních typů, jako je vápenec, bahno, jíl, písek a čedič, přispívá k rozmanitosti chutí místních vín. Tato rozmanitost umožňuje vinařům vytvářet unikátní kombinace, které reflektují původ hroznů. Vinařství často pracují s hrozny z jednotlivých tratí odděleně a až poté je směšují, aby dosáhli jedinečné chuti.

Udržitelnost a vinařská excelence v Valpolicelle

Consorzio per la Tutela dei Vini Valpolicella aktivně podporuje ekologickou udržitelnost v oblasti vinařství prostřednictvím Národního systému kvality integrované produkce (SQNPI). Tím nejen chrání životní prostředí, ale také podporuje sociální udržitelnost a zachování krajiny. Nedávné ocenění víceprezidenta Andrey Lonardiho titulem Master of Wine přináší Valpolicelle další uznání. Jeho odbornost v tradičních vinařských metodách může pomoci zachovat autentičnost vín z této oblasti a přispět k jejich uznání jako nehmotného dědictví UNESCO.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!