Tip na výlet – Národní památník odposlechu v Lipnici nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou leží nedaleko Havlíčkova Brodu. Toto město zná mnoho lidí hlavně díky hradu, který ale není jediným turisticky zajímavým místem v okolí.

Vedle něj můžete zavítat na příjemnou procházku do místního lesa, kde na vás budou čekat tři zatopené lomy. Takových žulových lomů je u nás mnoho, ale tyto jsou přece jenom originálnější. V jednotlivých lomech jsou vytesány části lidské tváře – ucho, ústa a oči.

Jedná se o Národní památník odposlechu, který byl vytvořen skupinou kameníků jako připomínka odposlechů za minulého režimu. Patronem celého památníku se stal Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška, který v Lipnici nad Sázavou pobýval.

  • V prvním z lomů je vytesáno tzv. Bretschneiderovo ucho, které nese své jméno podle policisty z románu Dobrý voják Švejk. Dílo měří okolo třech metrů.
  • Dalším dílem, které vzniklo o rok později byla Ústa pravdy, která jsou inspirována dílem v jednom z římských kostelů. Jedná se o pootevřená ústa dlouhá dva metry.
  • Třetici doplňují Zlaté oči. Toto dílo je inspirováno symbolem božího oka. Reliéf očí a kořene nosu společně s trojúhelníkem, ve kterém je uložen, měří téměř šest metrů.

Jak se k lomům snadno dostat?

Pokud se rozhodnete lomy prozkoumat, možnost pohodlně zaparkovat nabízí parkoviště pod lipnickým hradem nebo na náměstí. Cesta, která vás k lomům dovede, začíná u Hostince U České koruny, kde se nachází první směrovky. Zhruba po jednom kilometru dojdete k místu, kde se směrovky rozchází k jednotlivým lomům.

Zaparkovat můžete také na kraji města kousek od lesa, na jehož kraji najdete právě zmíněné šipky, které směřují k jednotlivým vysochaným dílům.

Procházka vám dohromady zabere cca 2 hodiny času. Jedná se o nenáročný terén v lese, ale ne příliš vhodný pro kočárky a vozíky.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!