Šikmá věž v Pise: Nakloněná kráska se zajímavou historií

Pisa, Itálie – Město plné historie a umění se pyšní ikonou, která uchvacuje turisty z celého světa. Šikmá věž v Pise, zvonice katedrály Nanebevzetí Panny Marie, je symbolem elegance i nečekaných zvratů osudu.

Stavba poznamenaná osudem

V roce 1173 položili základy věže, která se měla stát nejvyšší zvonici v Pise. Bohužel, měkké podloží a nevhodná technika stavby vedly k tomu, že se věž už po roce začala naklánět. Stavitelé se snažili náklon korigovat úpravou výšky pater, ale marně. Věž se nakláněla stále více a v roce 1372 musely být zvony z věže sundány.

Po staletí se věž pomalu ale jistě nakláněla a hrozilo její zřícení. V 19. století se inženýři a architekti pustili do ambiciózního projektu na její záchranu. Věž byla stabilizována odebíráním hlíny z podloží na jedné straně a injektováním betonu na druhé straně. Díky tomuto úsilí se podařilo náklon věže o něco zmenšit a zajistit její stabilitu.

Proč se věž nenaklání ještě více? Nakloněná poloha věže je paradoxně jedním z faktorů, které ji chrání před zřícením. Měkká půda pod ní věž „izoluje“ a umožňuje jí se naklánět bez zborcení. Vědci se domnívají, že Šikmá věž v Pise může stát ještě stovky let.

Zajímavé fakty o šikmé věži v Pise

  • Věž se naklání o 3,9 stupně.
  • Původně se věž nakláněla na opačnou stranu, než je tomu dnes.
  • Věž má 296 schodů.
  • Zvonice byla znovuotevřena pro veřejnost v roce 2001 po 11 letech rekonstrukce.
  • Šikmá věž v Pise je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Tipy pro turisty

  • Vstupenky do šikmé věže v Pise si raději rezervujte online předem, abyste se vyhnuli frontám.
  • Nejlepší doba pro návštěvu věže je brzy ráno nebo později odpoledne, kdy je tam méně turistů.
  • Při prohlídce věže respektujte pravidla a pokyny průvodců.

Šikmá věž v Pise je atraktivní památka s bohatou historií a jedinečným vzhledem. Návštěva této nakloněné krásky je povinností pro všechny, kteří se chystají do Toskánska.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!