Sakury v Japonsku – jedinečná podívaná

Květiny mají odjakživa vliv na naši psychiku a naši náladu. Pohled na ně v nás probouzí zvláštní hřejivý pocit. Existují ale květy, které jsou jiné. Dovedou v nás probudit ještě něco navíc. Jsou mimořádné a výjimečné. Na jejich krásu se chodí podívat 350 000 lidí za rok. Co to jsou za květiny a proč jsou tak ojedinělé? Pojďme si o nich říct něco více.

Co to jsou sakury a odkud pochází?

Tyto květy můžeme najít v Japonsku. Jmenují se sakury. Tyto okvětní lístky Japonci milují a obdivují už tisíce let. Vytvořili si k nim blízký vztah. Sakury mají zvláštní místo v dějinách a kultuře Japonska. Sakura má asi 300 odrůd. Jejich květy rostou v květenstvích a většinou mají pět korunních lístků. Mají zvlněné okraje. A tak vypadají, jakoby se ve větru pořád pohybovaly. Můžeme na nich obdivovat širokou škálu barev. Od zářivě bílé, přes různé odstíny růžové až po temně rudou. Díky jejich tvaru a barvě jsou v Japonsku považovány za symbol čistoty a jednoduchosti. Sakury mohou být vysázeny tak, že pohled na ně je ještě více umocněn. Například se z nich dá vytvořit sakurový tunel, když rostou v řadách a jejich květy se dotýkají. Je to nezapomenutelný zážitek, kráčet po opadaných lístcích a přitom mít nad sebou růžovobílý baldachýn.

Hanami – pozorování květin

První květy sakur se objevují v lednu na jednom z jižních ostrovů Japonska. Na ostrově Okinawě. Postupně květy rozkvétají na různých místech až do května, kde na ostrově Hokkaidó je můžeme spatřit naposled. Tomu se říká sakurová fronta. Všude v médiích lidé můžou sledovat jak a kde tato fronta postupuje. Hanami je zvyk, který už přibližně v roce 794 zavedla šlechta. Je to slavnost na obdivování květů sakury. Začalo to tím, že se vysoce postavení páni a dámy sešli pod květy sakury a oslavovali jejich krásu. Muži recitovali básně a ženy měly na sobě elegantní šaty se sakurovými vzory. Později tento zvyk začali dodržovat i obyčejní lidé. Pod kvetoucími stromy si pořádali pikniky, tančili a zpívali na oslavu krásy sakur. Hanami se stal velmi oblíbeným. A tak ho dodržují lidé až dodnes.

Sakury jsou třešňové květy. Jsou obdivované pro svou krásu a křehkost. Projít se jejich tunelem, nebo zažít pod nimi hanami je nezapomenutelný zážitek. Jejich krása, která je symbolem čistoty, prostoupí do našich pocitů.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!