Rabí je největší zřícenina, která stojí za návštěvu!

Hrad Rabí vznikl na začátku 13. století a dnes z něj zbývá pouhá zřícenina. To by vás ale od návštěvy rozhodně nemělo odradit. Stále se jedná o nádhernou stavbu v krásném prostředí a můžete si užít jedinečnou vyhlídku. Rabí se nachází jen 9 km od Sušice, která je pro výlet ideální s dětmi i bez nich. Můžete proto spojit obojí dohromady a udělat si rodinný výlet.

Projděte si důležitou historickou památku

Rabí pochází sice ze 13. století, ale první písemná zmínka pochází z roku 1380, kdy byl majitelem Půta Švihovský z Rýzmberka. Nyní si můžete na zřícenině prohlédnout dvě okruhy s průvodcem, a to palác nebo věž. V letních měsících je k dispozici také podzemní část starého kostela, která byla upravena na výstavní prostor. Navíc zde najdete miniaturu původního hradu.

Dobrou zprávou je, že si můžete prostor nádvoří u hradu projít sami bez průvodce. Během letních prázdnin se zde vždy pořádá mnoho akcí pro děti. Najdete zde také střelnici s lukostřelci, kde si můžete tuto aktivitu vyzkoušet. To bude zaručeně nezapomenutelný zážitek pro každého. Stejně tak si můžete zakoupit netradiční produkty ze stánku (mošty, palačinky, med a další).

Jak to bylo s Janem Žižkou?

Hrad Rabí je známý hlavně díky tomu, že se ho Jan Žižka snažil dobýt hned dvakrát. Při druhém pokusu přišel o své jediné zdravé oko. Z historických dokumentů víme, že jen pár měsíců po údajné ztrátě zraku vyrazil znovu do boje proti Míšňanům. Jakmile se dozvěděli, že proti nim vyrazil samotný Žižka, okamžitě svůj boj vzdali a vrátili se domů.

Legendy praví, že byl Žižka spolčený s ďáblem. Dnes víme, že bojovat ještě několikrát v životě, i když měl být slepý. Otázkou proto zůstává, jestli se lékařům podařilo zachránit alespoň část jeho zraku po zranění šípek na Rabí, anebo byl spolčený s ďáblem, který mu umožnil pokračovat v bojích bez zraku. Lidé ve 13. století se pravděpodobně domnívali, že pravděpodobnější je druhá možnost. Proto jeho protivníci často boj vzdali před samotným bojem.

Zdroj/ foto: hrad-rabi.cz

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!