Pokud chcete jet autem na Ukrajinu, vybavte se trpělivostí a náhradní rezervou

V České republice jsou pro nás sjízdné nebo vzhledně vypadající silnice samozřejmostí. Výjimkou jsou u nás po většinou úzké a ne příliš pohodlné silnice u vzdálenějších vesnic od měst, ale i tak jsou to silnice, u kterých nehrozí nebezpečí průjezdu nebo zničení auta. To samé platí i u našich sousedů. Třeba Německo a Rakousko mají pěkné silnice i dálnice, Polsko má velmi pěkný a nový systém dálnic i silnic. Ukrajina vás ale zaskočí.

Autem na Ukrajinu jen pro zkušené řidiče

Jestli se na Ukrajinu chystáte autem, připravte se na šok hned ve chvíli, kdy projedete hranicemi. Většina cest je na Ukrajině samá díra, musíte nejen sledovat své okolí, cestu kam jedete, ale musíte se vyhýbat i velkým a hlubokým dírám, na kterých si můžete poškodit auto či kolo nebo prohnout disk. Proto je cestováním autem po Ukrajině spíše pro zkušené řidiče. Rozhodně si zkontrolujte, jestli s sebou máte rezervu a nářadí na výměnu kola.

Pomalá jízda je spíše pravidlem než výjimkou, ani jízda v protisměru

Jet chvíli v protisměru v tomto státě není nic neobvyklého. Lidé nemají na výběr, pokud si nechtějí zničit auta nebo ohnout disky. Musíte si ale dát pozor na protijedoucí auta a včas si zajet do svého pruhu. Není ani výjimkou, když na úseku pár kilometrů střídáte rychlosti 20 – 30 km/h. Takže trasa, která v Česku potrvá 4 hodiny, na Ukrajině může trvat až 12 hodin.

Dálniční systém na Ukrajině není moc rozvinutý

Musíte se obrnit trpělivostí a počítat s dlouhými cestami. Ani s dálnicí na Ukrajině nepočítejte je jich tam poskrovnu, pokud ale na nějakou narazíte, je značená písmenem M a maximální povolená rychlost je na ní 130 km/h, ale i na dálnici opatrně, ani ony nejsou v tak dobrém stavu jako naše.

Nedává se pozor na zvěř, ale na krávy

Na krajích silnic můžete potkat krávy, které se pasou. Musíte si dávat pozor, abyste se s nějakou nestřetli hlavně v místech, kde máte silniční značku pozor na krávy.

Levnější pohonné hmoty

Na benzínových pumpách si většinou napřed zaplatíte a potom vám obsluha natankuje. Cena pohonných hmot vás ale může potěšit. Jsou levnější než v Česku a pokud si přeci jen ohnete nějaký disk i oprava vás vyjde levněji.

Kromě špatného stavu cest je Ukrajina pěkná země a její obyvatelé jsou přátelští. Pokud umíte rusky, domluvíte se na Ukrajině všude. Není Ukrajince, co by nerozuměl rusky.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!