Pohádkový zámek Červená Lhota okouzlí na první pohled

V Jižních Čechách najdete nespočet nádherných hradů a zámků. Filmaři nicméně milují Červenou Lhotu nejvíce. Zámek můžete vidět v pohádkách, jako je Zlatovláska, O zatoulané princezně, Princezna na hrášku nebo O kráse a štěstí. Až se budete příště nacházet v blízkosti Jindřichova Hradce, měli byste si udělat čas pro tento jedinečný zámek.

Něco málo z historie zámku

Zámek Červená Lhota byla postavena v polovině 13. století a patřil rodu Kábů z Rybňan. Později zde žil také císařský velmistr Antonio Briccio, Vilém Slavata z Chlumu nebo rok Windischgrätzů. Na pozemku se nachází také rodinná hrobka jednoho z majitelů zámku. Pro veřejnost byl zámek otevřen od roku 1949.

Víte, jak zámek Červená Lhota získal své jméno?

Původně se zámku říkalo Zlatá Lhota. Jeden z původních majitelů se zamiloval do Johanky z Dírné, která byla luteránského vyznání. V té době docházelo k protestanským povstáním a ona doufala, že protestanti vyhrají. Její muž odešel do války a ona otrávila jeho otce. Po bitvě se jim narodil syn, ale krátce poté jeho otec (manžel Johanky) zemřel.

Potom měla zámek jen pro sebe a začala ho předělávat k obrazu svému. Jednou v noci chtěla z okna vyhodit kříž. Podle pověsti začala bouřka a přiletěl za ní samotný ďábel. Chtěl ji vzít do pekla, ale Johanka se bránila. Několikrát udeřila hlavou do zdi, kde zůstaly stopy krve. Pak zmizela s ďáblem. Budoucí majitelé se skvrn nemohli zbavit, a proto nechali celý zámek nabarvit na červeno. Od té doby se mu říká Červená Lhota.

Co na zámku můžete navštívit

V zámku nyní můžete navštívit hned tři okruhy: historické interiéry, podkroví a sklepení. Nejoblíbenější je první okruh, kde se podíváte na pokoje, ve kterých se nejvíce žilo. Podkroví je až z počátku 20. století a nachází se tak plno historických hraček. A nakonec sklepení představuje původní podobu zámku a skalní základy, na kterých je celý zámek postaven.

Zdroj/ foto: zamek-cervenalhota.cz

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!