Petra je starodávné skalní město nacházející se v Jordánsku v údolí Wadi Mousa mezi městy Ammán (260 km) a Akabou (120 km). Historie tohoto města sahá až do 3. století př. n. l., kdy se zde usadili arabští nomádové Nabatejci a Petra se stala jejich hlavním městem.
Stala se také důležitým obchodním uzlem, protože ležela na křižovatce dvou hlavních obchodních stezek: ze severu na jih, mezi Mrtvým a Rudým mořem, a z východu na západ, mezi Perským zálivem a Středozemním mořem. Díky této pozici se celý stát Nabatejů (rozkládal se na větší části Arábie a Sinaje, na poušti Negev a sahal až k Damašku) stal mocným a bohatým. Město vzkvétalo také díky vybíraným daním.
Svého vrcholu město dosáhlo v letech 50 př. n. l. – 70 n. l., v této době měla Petra 20 000 obyvatel. V roce 106 n. l. se město stalo součástí římské provinci Arábie.
V tomto období vzniká také amfiteátr s 3000 místy, fórum, lázně a kolonáda. Petra postupně ztrácela významné postavení, a to proto, že začal růst význam království Palmyry a Petra byla odsunuta z hlavních obchodních tahů. Ve 4. století n. l. byla Petra připojena k Byzantské říši. Ve 12. století se zde usadili křižáci, kteří však byli po vítězství Saladiny nad křesťany vyhnáni z celého Jeruzalémského království. Poté již o Petře nejsou zmínky až do roku 1812, kdy ji znovuobjevil Johann Ludwig Burckhardt.
Město Petra tvoří několik významných prvků. Jedním z nich je tzv. Sik, což je 1,2 kilometru dlouhá úzká skalní soutěska se 100 metrů vysokými stěnami. Ta přivádí turisty k hrobkám a zříceninám. Na jejím konci se nachází Pokladnice (El Khazneh) vytesaná ve skále, což je jedna z nejslavnějších památek Petry. Měří 43 metrů na výšku a 30 metrů na šířku. Má 6 vysokých sloupů a nízkou atiku, na které stojí 3 nástavce a je postavena v klasickém helénistickém stylu. Za velmi dochovalým průčelím se nachází největší, dnes už prázdná komora Petry (šestistěn, jehož stěna měří 22 metrů). Nejspíše to byla hrobka nabatejského krále, ale někteří vědci se domnívají, že šlo spíše o svatyni (toto místo jsme mohli vidět například ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava). Jedním z nejkrásnějších míst Petry je Klášter (El Deir), který leží na samotě, vzdálený od ostatních objektů. Vede k němu nesnadná stezka, kterou tvoří 800 schodů. Ve 4. století v tomto Klášteře přebývali křesťanští poustevníci.
Většina staveb vznikala kolem roku 300 př. n. l. a jsou na nich pozorovatelné vlivy architektury asyrské, řecké, římské a fénické. V Petře se nachází kolem 500 hrobek, z nichž nejpůsobivější jsou Hrobky královské (Hedvábná hrobka, Urnová hrobka, Hrobka korintská a palácová), na těch jsou dobře vidět helénistické vlivy.
Nejvhodnější období na návštěvu Petry je jaro a podzim. Jelikož se město nachází v poušti je třeba zásobit se větším množstvím vody. Z hlediska dostupnosti není složité se do Petry dostat. Je možnost sem přicestovat denně turistickým autobusem, minibusem nebo taxíkem z Ammánu.
7. července 2007 se Petra stala novým divem světa. A od roku 1985 se nachází na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.