Moravský kras má skutečně plno krás

A tak je nejvyšší čas, poznat kouzlo přírody a její nádherné scenérie na vlastní oči. Stačí vyrazit do severní oblasti Jihomoravského kraje do Drahanské vrchoviny a nechat se unést krásou Moravského krasu, který je právem považován za nejrozsáhlejší a nejlépe vyvinutou krasovou oblast v České republice a jednu z nejvýznamnějších ve střední Evropě.

Jeskyně kam se podíváte

A že jich v Moravském krasu leží více než tisícovka! Lidskému oku běžně přístupných je pouze pět z nich, ale nebojte, určitě se bude na co dívat. Nejznámější je Punkevní jeskyně, jejíž romantická návštěva s možností plavby na podzemní říčce Punkvě propojenou se zastávkou na dně propasti Macocha vám rozhodně učaruje. Bez vzpomínek nezůstane ani prohlídka Kateřinské jeskyně ukrývající hůlkové stalagmity či Jeskyně Balcarka pyšnící se krápníkovou výzdobou. Milovníci jeskyní si užijí procházku v Sloupsko-šošůvské jeskyni plné mohutných chodeb a propastí a zapálení obdivovatelé vojenské historie ocení Jeskyni Výpustek.

Propast Macocha

Se svou neuvěřitelnou hloubkou více než 138 metrů je největší propastí nejen v naší zemi, ale i ve střední Evropě a její jméno má zvuk na celém světě. Horní část Macochy je dlouhá 174 metrů a široká úctyhodných 76 metrů, z jejichž dvou okrajů se můžete pokochat její nádherou ze dvou vyhlídkových můstků. Na dně Macochy se nachází Dolní a Horní macošské jezírko a i tato část je přístupná obdivovatelům tohoto nádherného přírodního výtvoru díky tzv. Suché a Mokré cestě. Romantickou vyjížďku na loďkách si rozhodně nenechte ujít.

Chráněná krajinná oblast a její okolí

Kromě nepřeberného množství krasových jevů se v Moravském krasu nachází cenná fauna i flóra, četné unikáty živé i neživé přírody a proto není divu, že toto úchvatné místo bylo vyhlášeno již v roce 1956 Chráněnou krajinnou oblastí Moravský kras. Dodržujte tedy návštěvnický řád a chraňte přírodu, aby její krásu mohli obdivovat i ostatní a jednou třeba i vaši potomci a vnoučata. K výletům vás zláká i krásné okolí Moravského krasu – Rudické propadání kde na dlouhých dvanáct kilometrů zmizí pod povrchem Jedovnický potok a objeví se po podzemním výletě zpět u Býčí skály, Josefov, zámek Rájec nad Svitavou i Blansko, které je právem označováno za bránu Moravského krasu.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!