Kraj blanických rytířů láká na výlet děti i dospělé

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat na rodinnou dovolenou? Kraj blanických rytířů nabízí některá místa a naučné stezky šitá přímo na míru dětem. Příroda kolem Louňovic, Roudného a Blaníku je malebná, plná rozmanitých druhů fauny a flóry.

S dětmi se můžete vydat naučnou stezkou s rytířem na Blaník. Patronem celé naučné stezky je blanický rytíř. Cesta měří 4 km. Stezka vede poměrně prudším kopcovitým terénem. Trasa není sjízdná pro kočárky. Na trase naleznou děti různá zastavení. Hravou formou budou plnit úkoly. Poznají stromy podle listí nebo kůry. Dozví se, jakou potravu mají ptáci. Seznámí se se sochou blanického rytíře. Změří si podle sebe rozpětí ptačích křídel nebo, jak daleko doskočí. Stezka je zaměřena na otázky kolem přírody.

Pokud s dětmi chcete zažít zábavu i poučení, tak zlatodůl Roudný je tím pravým místem pro vaše děti. Stezkou provází na informačních tabulích permoník Ruda. Na stezce jsou čtyři různá interaktivní zastavení pro děti. Děti si mohou vyzkoušet hledání zbytků tyglíků na těžbu zlata. Trasa je dlouhá 4,5 km. Vede nenáročným terénem. Stezka však celá není sjízdná pro kočárky.

Farma Blaník

Nedaleko obce Ostrov leží místo, které je šité na míru přímo dětem. Jmenuje se Farma Blaník. Na farmě je možnost ubytování. Součástí farmy je i restaurace. V restauraci je dětský koutek.

Vedle restaurace je areál dětských her. Ve výběhu se pasou zvířátka. Převážně ovce a kozy. Děti si mohou zvířátka pohladit a krmit. Objeví tam les nočních skřítků, blanickou rozhlednu s velkou skluzavkou. Děti prožijí hledání blanického pokladu nebo tajemnou cestu močálem.

V areálu je obrovská trampolína. Zajezdit si mohou na šlapacích traktůrcích. Na kamenném bludišti a pískovišti si děti mohou vyzkoušet, jestli se jim podaří najít cestu mezi kameny až k cíli. Na různých místech trasy jsou pohyblivé lezecké můstky. Rodiče jistě uvítají odpočinkový park s lavicemi. Děti jistě rozveselí pole veselých strašáků. Za deštivého počasí děti mohou navštívit pohádkovou půdu, kde se vyfotí třeba s rytířem v brnění.

Láká děti dobrodružství?

Pokud ano, vydejte se s nimi na zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolovrat. V infocentru děti obdrží knížku s jednotlivými disciplínami a popisem činnosti. Na Stezce si děti vyzkouší hod sekyrou nebo rytířský souboj. Zkusí si také střílení z kuše a lukostřelbu. Stezka je stylizování v duchu výchovy mladých rytířů.

Děvčata jistě zaujme muzeum panenek. Panenky najdete na Zručském zámku. Jsou zde panenky z Čech, Japonska i Ameriky. Panenky jsou porcelánové, papírové i látkové. V krojích jsou oblečené i panenky barbie.

Velmi zajímavou expozicí je včelí svět Hulice. Děti se seznámí se světem včelstva. Prohlédnou si život včel v úlu a mohou si zahrát kvíz o životě včel. Děti budou mít možnost si vlézt do včelího úlu.

Posledním místem, kam můžete s dětmi za poznáním, je Vlašimský park. Vede tam naučná stezka. Herní prvky představují dětem rostliny, živočichy a houby rostoucí ve vlašimském parku. Na stezce si děti prohlédnou hmyzí chodbu, průlez páchníka nebo mraveniště. Na každé z cest děti provází dřevěná socha. V sousedství Vlašimského parku naleznete Parazoo. Unikátní zoologickou zahradu, kde jsou hendikepovaná zvířata. Navzdory jejich úrazům zvířata vypadají velmi spokojeně.

Pokud mají děti rády pohádky, podívejte se s nimi do Býkovic pod Blaníkem. Naleznete tam na dvorku restaurace malebnou zemi pohádek. V tomto kraji také stojí za návštěvu Parazoo, kde najdete různá hendikepovaná zvířata. Zoo se nachází v blízkosti Vlašimského parku.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!