Kam na výlet s dětmi? Navštivte pohádkové město Jičín

Marně možná budete vzpomínat na hodiny zeměpisu a přemýšlet, kde toto romantické město leží, rozhodně však budete znát jeho nejznámějšího pohádkového hrdinu, který Jičín proslavil a vryl do paměti malých i velkých. Vydejte se tedy na objevný výlet do pohádkového světa loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a synka Cipíska a ocitněte se v tomto malebném městě alespoň na pár dní jako v pohádce.

Jičín – brána do pohádky i Českého ráje

Jičín leží v severovýchodních Čechách, na pomezí Chráněné krajinné oblasti Český ráj a je tak často nazýván branou do Českého ráje a Prachovských skal. Nepřehlédnutelná Valdická brána, vysoká 52 metrů, vás hrdě uvítá v centru městu na Valdštejnském náměstí, které je jako vystřižená z malebně romantické pohádky. Kromě romantických podloubí nechybí kašna se sochou Amfitrité, Mariánský sloup a také úchvatná Korunovační studna. Za návštěvu pak rozhodně stojí Jičínský zámek, který je největší budovou na náměstí a ve kterém poznáte historii netradičně i formou hry – vyzkoušet si můžete tkalcovský stav i mlýnek na obilí.

Pohádkový Jičín pro malé i velké

Jičín je vyhledávaným místem rodin s dětmi celoročně, nejvíce však láká v září svým festivalem Jičín – město pohádky. Po celý rok však s dětmi můžete navštívit interaktivní expozici Rumcajsův svět plnou nádherných modelů, které můžete díky chytrým mechanismům sami uvádět do pohybu a také Rumcajsovu ševcovnu pod Valdickou bránou, která ukrývá Cipískovu Zoo, Mančinu zahrádku, hernu pro děti a samozřejmě nezbytné občerstvení.

Historie vás okouzlí na každém kroku

A je také snadno přístupná pro pěší, cyklisty i motoristy. Jičín je protkán historickými poklady, na nichž má velký podíl Albrecht z Valdštejna, který si město Jičín vybral za sídlo svého vévodství. Fascinující dva kilometry dlouhá čtyřřadá lipová alej, kterou nechal Albrecht z Valdštejna vysázet, vás dovede z centra města k Valdštejnské lodžii. Ta ukrývá stylový čestný dvůr s kouzelným parkem, letohrádkem a Libosad plný vodotrysků, altánků i romantických zákoutí, v jejichž blízkosti se nachází i obora a projít se za poznáním můžete i díky naučné stezce.

 Jičín a jeho okolí je vhodné pro široký okruh využití volného času, na své si přijdou cyklisté, milovníci pěší turistiky, vodáci, horolezci, houbaři i milovníci koní.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!