Island využívá sopku pro lepší život svých obyvatel. Jak?

Ostrov Island je zemí, která se snaží využívat přírodních zdrojů na maximum. Nejen, že elektřinu získávají pomocí větru a slunce, ale rozhodli se také využít fakt, že se v jejich blízkosti nachází sopka a geotermální prameny. Islanďané mají rádi teplo, a proto se ho snaží využít, jak to jen jde. Možná se budete divit, co všechno dovedou udělat jen s přírodními zdroji.

Sopky na Islandu vyhřívají chodníky

Geotermální zdroje jsou pro Island velmi důležité. V současnosti vytápí asi 90 procent rodinných domů i bytů, skleníky na pěstování ovoce i zeleniny, budovy ve městech, parkoviště, chodníky i silnice. Je to neuvěřitelné, ale tato chladná země nemusí nikdy odklízet sníh z chodníků a silnic. I přesto, že je okolo zima a sníh, na chodníky jsou čisté a suché po celý rok.

V rodinných domech i bytech bývá často přetopeno a z kohoutků teče téměř vařící voda, i když místní lidé nemusí vůbec platit vysoké zálohy za energie. Dokonce mají jedny z nejnižších cen energie v Evropě. Využití geotermálních pramenů a jejich energie se pro místní obyvatele stalo nejen ekologické, ale také velmi ekonomické.

Někteří lidé využívají horké pláže pro pečení nebo vaření

V první sérii dokumentárního pořadu Down to Earth with Zac Efron na Netflixu objevíte celou epizodu o tomto jedinečném ostrově a snaze místních lidí o naprostou soběstačnost a záchranu životního prostředí. Uvidíte tam také muže, který si v horkém písku na pláži peče chléb a vaří vejce natvrdo. Ano, pláže jsou tak horké, že v nich můžete za 24 hodin upéct celý bochník chleba.

Horké prameny jsou úžasné pro zdraví

Na Islandu najdete také resorty, ve kterých se můžete v horké vodě vykoupat. Všichni víme, že geotermální prameny jsou velmi zdravé a pomáhají a stav pokožky, svalů, kostí i kloubů. Jestli chcete podpořit své zdraví a užít si přírodní vířivku, měli byste navštívit tento nádherný a unikátní ostrov, který toho svým návštěvníkům nabízí skutečně hodně.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!