Fudžajra – Místo, kde čaruje slunce i měsíc

Mnohdy se o něm hovoří jako o nejopomíjenějším ze všech sedmi arabských emirátů. Určitě neprávem jelikož Fudžajra má neopakovatelné kouzlo dané už jen tím, že zatím co ostatní emiráty omývají vlny perského zálivu, ve Fudžaiře vládnou u pobřeží vlny zálivu ománského.

Hlavní dopravní tepny stotisícového města protínají metropoli čyřmi pruhy a podobně jako všechny ostatní komunikace v této zemi jsou mimořádně kvalitní.

Financí má totiž bohatý emirát dostatek a tak se například na silnicích pracuje i v noci. Erozní vlivy jsou tu minimální, neboť prší maximálně párkrát do roka, teplota je více méně konstatní a vždy v plusových hodnotách a působení větru a písečných bouří na zatuhlý asfalt či beton je minimální.

Pozornosti bedlivého pozorovatele neunikne ani fakt, že většina zdejších automobilů je americké produkce, mají velký obsah motoru, ještě větší výkon a především bílou barvu a zatmavená skla. Jedním z nezbytných doplňků výbavy zdejších automobil jsou i lopaty, nebo alespoň skládací polní lopatky. Ty pomáhají v písku při zapadnutí. Pro místní obyvatele je to zkrátka stejná nezbytnost, jako pro českého řidiče v zimních měsících škrabka na zamrzlé sklo automobilu.

Zdejší žhavé slunce je zkrátka nemilosrdné a své o tom vědí například motorkáři. Těch zde potkáte opravdu absolutní minimum a například jezdecká sezona funguje od listopadu do března. Proč? Odpověď je jednoduchá, od května totiž hrozí velmi vysoké teploty a jezdit navlečený v motorkářském vybavení například v letních padesáti stupních je zkrátka nemožné.

Přes den pere slunce do pobřeží se vší silou a neuvěřitelnou vervou. Díky tomu je zdejší moře krásně teplé a doslova láká k nejrůznějším vodním sportům a radovánkám. Slunečním zářením ale úloha naší nejbližší hvězdy nekončí. Těsně před západem slunce, nebo naopak během východu, rozehrává slunce magickou hru stínů a odstínů žluté, růžové, oranžové, nachové i fialové a červené. Paleta barev hraje do fotoaparátu každému turistovi, který si zvládne přivstat a pořídit si tak nezapomenutlné záběry z ještě nezapomenutelnější dovolené.

Skvělý relax nabízí zdejší písečné pláže, na kterých se objeví sem tam nějaký ten oblázek. Jsou přistupné všem milovníkům vodních sportů. Vyřádit se tu může opravdu každý, ať už jde o windsurfing, plachtění, plavbu na lodi, jízdu na nafukovacím banánu, wakeboarding, vodní lyžování, rybaření, nebo potápění.

Extrémně čistá voda s velmi dobrou dohledností je oblíbená zejména u rekreačních potápěčů, kteří obdivují zdejší bohatý podmořský život. Ostatně hojnost ryb potvrzují i škunery a bárky místních rybářů, kteří lemují zdejší pobřeží ještě před úsvitem.

Jednou z oblíbených ryb, které mohou návštěvníci podmořských hlubin spatřit je rejnok. Opravdovou vzácností je pak pozorování karety zelenavé, která dorůstá až 70 centimetrů délky a 50 kilogramů váhy. I to svědčí o mimořádné kvalitě zdejších vod. Ostatně nadílku podmořského světa můžete sami pozorovat každé ráno na živelném rybím trhu, kdy rybáři vykládají v přístavu své úlovky a obratem ruky je prodávají do restaurací i obyčejným lidem. Později v průběhu dne jsou ryby k dostání na fish marketu, tedy až do odpoledních hodin. Na místním trhu (tzv. súku) se zase obchoduje především s čerstvým ovocem a zeleninou.

Ovzduší fudžajry čeří mírný vánek a žádné dující větry, neboť fudžajra je chráněna horským masivem. To vše přispívá k tomu, že si zde dovolenou vychutnáte  opravdu v klidu a pohodě. K tomu přispívají i zdejší hotely. „Ty sice nejsou tak rozlehlé a obří, jako například hotelové komplexy v Egyptě, ale zato jsou luxusnější a lépe vybavené,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style, která nabízí lastminute dovolenou v této destinaci již od 13 990 korun.

Na každém roku v hlavním městě Fudžajra je vidět stavební boom minulých let, nicméně ozvěny tradiční architektury rezonují v moderním stylu zdejších staveb, které nejsou starší než jednu dekádu. I tak zde ale narazíte na lomené půloblouky a půlměsíce. Ostatně měsíc je tu jiný, než jak ho známe z našich zeměpisných šířek, jeho srpek je natočený tak, jak je vidět na tradičních stavbách, tedy bílým srpkem dolů.

Tak jako v jiných arabských krajinách, i zde platí, že úplně nejvíc je kůň, potažmo ušlechtilý hřebec. Slabost pro tyto lichokopytníky je krásně demonstrována v ulicích Fudžajry, kde se dokonce vyskytuje několik soch v žovotních nebo i nadživotní velikosti těchto ušlechtilých zvířat.

Emirát je plný divů, zatím co dominantním prvkem jsou skály, písech a prach, tyto ostře kontrastují s pásy zeleně, syté trávy, kteřů a květů. Mezinárodním jazykem všech mladých můžu je fotbal a i tady si můžete s mítními kluky zakopat na plácku mezi domy. Nečekejte však upravený pažit, ale spíše jen prach a kamení. Nepohodlí ale vyváží otevřenost a vřelost místních.

Po namahavém dni plném bezprostředních zážitků se můžete nechat nalákat některou z místních kavárem kde se podává nefalšovaná arabská káva. Plnými doušky můžete vychutnat klid a pohodu zapomenutého emirátu, jehož někdejší slávu připomíánají perly vylovené ze dna moře. Zatím co přes den může fudžajra působit ospalým a možná až apatickým dojmem, pravý život začne v metropoli tepat po západu slunce. To nastává čas na večerní modlitbu, po které se posedává na ulicích i v uličkách, popíjí se čaj nebo káva a zejména muži vedou řeči. Toto komunitní sdružování patří ke kolorytu zdejšího života a nezměnilo se na něm nic, přestože emirát za poslední dobu tolik zbohatl.

Obdivuhodným lákadlem arabského světa byly a vždy budou sladkosti. Pravá baklava, mamoul, katayef, ghuriaba, kunafa, halva (u nás známější jako turecký med), fíky v cukru, nebo třeba káva s kari. Všechny tyto lahůdky a sladkosti si můžete vychutnat ve zdejší cukrárně, která má otevřeno hluboko do noci. Podobně je na tom zlatnictví, které se specializuje na zdejší klientelu, zejména ženy, které zlato doslova milují. V tomto oboru je ve všech emirátech poměrně silná konkurence a a ta kse není co divit, že místní výrobky ze zlata lze pořádit oproti našemu trhu za velmi příznivé ceny.

Ale aby se neřeklo, i my máme zdejšímu světu co nabídnout. Možná vás to překvapí, lae jedním z nejluxusnějších artiklů, který se prodává hned vedle zlata, je kříšťl a výrobky ze skla. Sláva českých sklářů zasáhla až sem a tak se ve zdejších obchodech můžete setkat s výrobky české sklárny v podkrkonoší.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!