Thajské dobrodružství nebude o nic méně vzrušující se správným cestovním pojištěním.
Očkování a zdravotní rizika před odjezdem
Krásné pláže, vlhký vzduch a vzrušující noční život – nejen to je Thajsko. Thajské království je i exotickou zemí, kam je vhodné dorazit s odpovídajícím očkováním a antimalarickou profilaxí, která je nutná hlavně ve venkovských a lesnatých oblastech v příhraničí s Myanamarem, Kambodžou a Laosem a v lesnatých oblastech okresů Phang Nga a Phuket.
Doporučuje se očkování proti žloutence typu A nebo břišnímu tyfu a pro přijíždějící z rizikových zemí je povinné očkování proti žluté zimnici a jeho zanesení v mezinárodním očkovacím průkazu. Za další vhodná očkování se podle cílového regionu považuje sérum proti japonské encefalitidě, vzteklině, choleře, hepatitidě B, záškrtu, tetanu a spalničkám. Nehledě na očkování na vás číhá i trichinóza, opisthorchiáza, horečka dengue, filarióza, skvrnitý tyfus od blech a vší, lymeská borelióza, hepatitida typu C, tuberkulóza, leptospiróza, melioidóza, schistosomóza a mnoho dalšího.
Před erotickou turistikou je zásadní mít na paměti velký podíl nakažených HIV a dalšími pohlavními nemocemi.
Cestovní doklady a víza
Pro cestu do Thajska je cestovní pojištění tedy naprostou nutností a jak varuje MZV ČR, náklady za ošetření se mohou vyšplhat do statisíců. Pokud nemáte prostředky na zaplacení, může vám být ošetření odepřeno nebo vás dokonce v zemi zadrží, dokud neuhradíte vzniklý dluh za péči.
Na cestu do Thajska potřebujete cestovní pas platný alespoň dalších 6 měsíců a vízum na 30 dní získáte automaticky a zdarma na letišti. Při pozemním překročení hranic je možné zůstat pouze 15 dní. Zároveň po vás celníci mohou požadovat doložení odpovídajících financí ve výši 10.000 THB (místní měnou je Thajský baht) na osobu nebo 20.000 THB na rodinu. Nepříjemné důsledky ztráty cestovního dokladu minimalizujete, když si před odjezdem pořídíte kopii. Ztrátu peněz lze řešit širokou sítí poboček Western Union.
Kam raději nevyrážet
Bezpečnostní situace Thajska je uspokojivá, ale podle doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR se důrazně nedoporučuje cestování do převážně muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat, a to vzhledem k hrozbě teroristických útoků ze strany separatistů na jihu země. Rizikové jsou obecně výpravy do pohraničních oblastí, kde občas dochází k ozbrojeným střetům. Vyhýbejte se rovněž demonstracím v hlavním městě Bangkoku i jinde.
Většina pojištění se nevztahuje na události vzniklé válkou nebo občanskými nepokoji. Krytí rizika terorismu naopak už bývá samozřejmostí.
Pozor na vykutálené prodejce a půjčovny
Obezřetní buďte především při oblíbeném půjčování motocyklů a vodních skútrů. Při vracení po vás půjčovna může vymáhat nehorázné platby za škody na vozidle, i když jste objektivně nic nepoškodili, a u místní policie většinou zastání nenajdete. Zároveň v půjčovně nedávejte do zástavy svůj cestovní pas, což je nejen v rozporu se zákony ČR, ale jeho vrácením by mohlo být podmiňováno zaplacení oněch horentních částek. Motocykl si půjčujte v případě, že máte platný mezinárodní řidičský průkaz a ochrannou helmu. Nepoužití helmy by mohlo být bráno jako nedodržení pojistných podmínek cestovního pojištění a vy byste pak museli případné ošetření zranění uhradit ze svého před odjezdem ze země.
Pár rad pro vaši pohodovou dovolenou
Na závěr bychom rádi připomněli nulovou toleranci k užívání nebo držení drog, které by vás v případě policejní kontroly stála několik měsíců, případně i let, thajského vězení. Nepřípustná je také jakákoliv urážka hlavy státu – krále a královské rodiny. Do buddhistických chrámů vstupujte ve vhodném oděvu a nedivte se, pokud se před vstupem musíte zouvat.
Pokud v Thajsku přistoupíte k řešení vzniklých komplikací a nedorozumění s úsměvem na tváři a ochotou domluvit se a smlouvat, obvykle se doberete smírného výsledku spíše než netrpělivostí a scénami. Mějte tuto radu na paměti, až budete stát tváří v tvář kulturnímu šoku, a užijte si nezapomenutelnou exotickou dovolenou pouze v tom pozitivním slova smyslu.