Dovolená v Turecku

Uvažujete nad dovolenou v Turecku? Ať už patříte mezi plážové nadšence, aktivní sportovce, milovníky historie, nebo si nemůžete odpustit ochutnávání lahodných jídel, v Turecku budete na té správné adrese. 

Díky střetu evropské a asijské kultury zde vznikla naprosto autentická atmosféra, kdy si naplno budete moci vychutnat to nejlepší z obou světů. Poradíme vám, jak si dovolenou v Turecku co nejlépe naplánovat, aby nic nestálo v cestě nezapomenutelným zážitkům.

Kdy se vydat na dovolenou do Turecka

Vydáváte-li se do Turecka na klasickou dovolenou k moři, zvolte jakýkoliv termín v období od května do poloviny října. V květnu je sice chladnější moře, koupat už se ale pohodlně dá a sluneční paprsky vás rychle zahřejí. Někomu by mohlo vadit brzké stmívání a nutnost obléct si večer svetr, na druhou stranu ceny zájezdů klesají až na směšně nízkou částku. 

V červnu se prodlužují dny a zvyšuje teplota moře, také ale pomalu začínají růst ceny dovolených. Přes hlavní sezónu (červenec a srpen) se vykoupete v příjemně teplém moři, rozhodně tam ale nebudete sami. Ceny zájezdů jsou pak pochopitelně na té nejvyšší hladině.

V září je moře stále krásně prohřáté, zmenšují se davy turistů a společně s tím se snižují i ceny zájezdů. Říjen bychom pak mohli přirovnat ke květnu: davy turistů značně prořídly, doba slunečního svitu už ale neoslní a objevuje se čím dál častější déšť. 

Pokud chcete Turecko hlavně procestovat, zvolte jaro či podzim. Vyhnete se tak nepřízni počasí v podobě silných dešťů (zima) nebo extrémně vysokých teplot (léto). 

Proč (ne)jet do Turecka

Pokud se chcete podívat na jedny z nejkrásnějších pláží světa, návštěva Turecka je povinností. Modrá laguna (Oludeniz) může svým zbarvením směle konkurovat Karibiku. 

Navštivte významné památky, naberte novou sílu v tureckých lázních hamam nebo téměř ztraťte dech při pohledu na stovky horkovzdušných balónů v Kappadokii

Dalším důvodem jasně hovořícím pro návštěvu Turecka je mimořádně chutné jídlo. Díky vlivům Středního východu, Asie a Evropy se Turecko pyšní jednou z nejlepších kuchyní. Kebab, dušená masa, polévky, káva a lokum chutnají fantasticky.

Asi největší otázka visí ohledně bezpečnosti. „Je Turecko bezpečné pro dovolenou,“ ptá se řada českých cestovatelů. Naše doporučení je jasné: vždy je nutné sledovat informace na stránkách ministerstva zahraničí. Pokud tam žádnou výstrahu nenaleznete, můžete být klidní, bezpečnost v Turecku je na stejné úrovni jako ve státech EU. 

Kam na dovolenou do Turecka

Jak vypadá vaše vysněná dovolená? Pokud se ve vaší odpovědi objeví slova jako pláž, široké nákupní možnosti a nikdy nekončící párty, nemělo by vám uniknout letovisko Bodrum. Diskotéka Halikarnas patří mezi top nejvyhlášenější kluby na světě a pokud máte rádi párty ve velkém stylu, rozhodně vás bude bavit. Klasické diskotéky případně najdete i v největších městech Turecké riviéry Antalya a Alanya

Nebo si pod vysněnou dovolenou představíte úplný opak, tedy minimum hluku a klidné prostředí? I vám má Turecko co nabídnout. Ideálním místem může být město Fethyie obklopené dokonale uklidňující přírodou. Pokud se ale na dovolenou vydáte v květnu, začátkem června či v druhé polovině září, příjemnou atmosféru bez davu turistů si užijete ve všech letoviscích. 

Pokud společně s vámi do Turecka odcestují i děti, je třeba jim výběr místa přizpůsobit. Malé děti ocení písečnou pláž, pozvolný vstup do vody a klidné moře bez velkých vln – toto všechno vám nabídne letovisko Side či Belek. S většími dětmi pak zamiřte do Alanye, kde si dosyta užijí nádherné Kleopatřiny pláže se středně velkými vlnami a budou mít na výběr z širokých možností zábavy včetně aquaparku. 

Kdy koupit dovolenou do Turecka a jak ušetřit

Přemýšlíte nad tím, kdy koupit zájezd do Turecka? Nejvíc ušetříte, pokud svou dovolenou zarezervujete pár dní před odletem. Ceny tzv. last minute zájezdů klesají až o desítky procent. Alternativou je nákup first minute zájezdů s výrazným předstihem – sleva sice nebude až tak výrazná, na druhou stranu budete mít spoustu času na poklidné naplánování celé cesty i sbalení kufrů. 

Pokud nejste pevně vázáni termínem například kvůli školním prázdninám, na dovolenou do Turecka se vydejte mimo červenec a srpen. Vyhnete se tak nejen návalům turistů, ale zájezd pořídíte za výrazně nižší cenu. 

Plánujete-li se na dovolené osvěžit nějakou tou sklenkou piva, vína či jiného drinku (případně více sklenkami), vyplatí se zakoupení balíčku all inclusive. Alkohol je v Turecku hodně drahý. 

Pravděpodobně případně vystačíte pouze s eury/dolary, turecká lira se ale hodí pro nákupy oblečení, jídla i slunečníku na pláži. V eurech totiž vždy zaplatíte víc. Směnu peněz však neprovádějte na letišti, kde vám nabídnou velice nevýhodný kurz. Počkejte až dorazíte do vašeho letoviska a peníze si vyměňte až tam. 

Turecko je jedna z mála zemí, kde nedoporučujeme pronájem auta. Ceny pronájmu jsou poměrně vysoké i mimo sezónu, to samé platí o cenách benzínu. Pro přepravu na krátké tratě využívejte levné a rychlé minibusy (tzv. dolmuše), stačí na ně jen mávnout. Pro delší cesty pak vlaky nebo autobusy, které jsou často na opravdu špičkové úrovni, klimatizované a s velkým prostorem pro nohy. 

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!