Dovolená v ČR: Vodní nádrž Nové Mlýny

Vodní nádrž Nové mlýny

Snaha o zabránění záplavám a zvýšení intenzity zemědělské výroby dala v 70 letech 20. století vzniknout úchvatnému vodnímu dílu na Jižní Moravě. Kaskáda tří přehrad na řece Dyji v blízkosti Pavlovských vrchů – Mušovské, Věstonické a Novomlýnské – zabírá plochu 32,3 km² a je místem jako stvořeným pro letní rekreaci.

U jedné návštěvy Nových Mlýnů nezůstanete

Každá nádrž má totiž své kouzlo a o okolí ani nemluvě. Horní Mušovská nádrž je přímo určená k rekreaci a je také plně k tomuto účelu využívaná. Střední Věstonická nádrž je přírodní rezervací, plná ostrůvků jako stvořených pro hnízdění vzácných ptáků. Dolní Novomlýnská nádrž je pak určená jako zásobárna vody pro zemědělskou závlahu, výrobu elektřiny a také luxusní rekreaci nabízející jachting i surfing a také rybolov.

Historie s nádherným výhledem

Už když budete k vodní nádrži Nové Mlýny přijíždět, z dálky vás uchvátí nekonečná vodní plocha a nepřehlédnutelný nejvýznamnější ostrůvek, na němž se jako jediný pozůstatek zatopené vísky Mušov tyčí Kostel svatého Linharta. Kostel ukrývá nádherné gotické nástěnné malby a obec Pasohlávky, v jejíž správě kostel leží, se stále snaží o zpřístupnění staticky zajištěného kostela pro veřejnost. Ujít si rozhodně nesmíte nechat zříceninu hradu Děvičky, nazývaného též Dívčí hrady. Projdete se k němu po nádherné 11km dlouhé naučné stezce a procházka vám bude krásně utíkat díky skutečně jedinečné přírodě a ani vám nepřijde, že jste našlapali tolik kilometrů. Do batůžku si tak rozhodně přibalte krokoměr, který vás za vaši snahu pochválí a odměnou vám bude nezapomenutelný výhled na Novomlýnské nádrže.

Dovolená jako v jiném světě

Romantickou procházkou po hrázi spojující Dolní Věstonice a Strachotín vaše nádherná dovolená může začít, výlety pěšky či na kole můžete směle pokračovat a vodní radovánky vyměnit za výlety do Mikulova a Lednicko – Valtického areálu. Milovníky vína, které k Jižní Moravě neodmyslitelně patří, jistě nadchne vinařská naučná stezka Valtice. O ubytování v této malebné části naší vlasti není rozhodně nouze.

Pokud navíc toužíte po absolutní romantice a svobodě pod širákem nebo ve stanu, rozhodně si noc pod hvězdami na břehu Nových Mlýnů nenechejte ujít. Nezapomeňte se jen vybavit pořádným repelentem, nebo přenosným odpuzovačem komárů, který se Vám bude hodin při každé dovolené. Komáři tady totiž nikdy nespí.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!