Jedním z nejlepších způsobů, jak se levně a jednoduše ubytovat na cestách je Couchsurfing. Obliba této služby stále stoupá a využívají ji lidé po celém světě. V čem spočívá tajemství tohoto projektu?
Couchsurfing nepředstavuje jízdu na surfovém prkně po gaučích – na pohovkách se v tomto případě pouze přespává. A to zcela zdarma. Cestování s minimálními náklady je dnes fenoménem. Kdo by také nechtěl poznávat svět a neutratit přitom celé své jmění? Couchsurfing je internetová služba, která spojuje lidi ze všech kontinentů světa a podporuje nízkonákladové cestování. Zaregistrovaní jedinci poskytují nebo využívají bezplatně přespání u někoho „na gauči“.
Projekt Couchsurfing vznikl oficiálně v roce 2004. Prvotní myšlenka se zrodila díky cestě mladého Američana Caseyho Fentona na Island. Přál si sehnat levné ubytování a oslovil e-mailem stovky islandských studentů s žádostí o přespání na pár nocí. Plán mu vyšel a inspiroval ho k vytvoření tohoto projektu. Spolu se svými třemi přáteli dali hlavy dohromady a po delších přípravách vznikl roku 2004 web CouchSurfing.org.
Jak na to?
Nejprve se musíte zaregistrovat na oficiálních stránkách a založit si profil. Bez toho to nepůjde. Je potřeba vyplnit příslušné údaje a přidat minimálně jednu fotografii. Za poplatek se můžete stát tzv. ověřeným uživatelem, přičemž je ověřena vaše reálná adresa bydliště. Není to nutné, ale zvýší to vaši věrohodnost. Určitě je lepší napsat toho do profilu co nejvíce, abyste byli důvěryhodní. Postupně si vytvoříte okruh „přátel“, kteří vám budou psát hodnocení, a vy na oplátku napíšete reference jim. Přihlásit se je možné také přes Facebook.
Hledáte-li prostřednictvím CouchSurfing.org nocleh, nejprve si pozorně prohlédněte profil uživatele a také projděte je ho dosavadní hodnocení. Pokud vám vyhovuje a splňuje vaše požadavky, můžete mu odeslat žádost a domluvit se, jak byste si vše představovali, na jak dlouho přijedete a podobně. Když se domluvíte, nezbývá než se těšit na cestu.
Pokud máte štěstí, couchsurfer vás u sebe nejen ubytuje, ale také poradí, jak to v dané destinaci chodí, kde je nejbližší zastávka městské hromadné dopravy, jak se dostanete k nejvýznamnějším pamětihodnostem, kde ve městě seženete nejlepší pizzu a mnohé další tipy, které se z průvodce nedočtete.
Statisíce lidí zapojených do projektu nabízí své gauče a postele turistům z celého světa. Vy můžete na oplátku pomoci zase někomu dalšímu. Nemáte-li prostor někoho ubytovat, není to povinné. Můžete alespoň nabídnout kupříkladu průvodcovské služby ve vaší lokalitě, doporučit zajímavá místa k navštívení nebo dobrou hospůdku. Procvičíte si jazyk, dozvíte se něco o cizí zemi a navážete nová přátelství. Navíc získáte pozitivní hodnocení o vašeho couchsurfového profilu.
Jakou pozornost přivézt „vašemu“ couchsurferovi?
Služba je zdarma, ale hodí se poděkovat milým dárkem. Pokud jedete do zahraničí, přivezte nějaký typicky český výrobek. Z laskomin vsaďte na českou čokoládu, lázeňské oplatky, hořické trubičky nebo pardubický perník. Radost uděláte i českým pivem, vínem nebo becherovkou. Kofola by cizincům také mohla zachutnat. Dámy můžete potěšit bižuterií z Jablonce nad Nisou nebo českou kosmetikou. Můžete také vašemu couchsurferovi nabídnout pomoc s úklidem, nákupem, vařením apod.
Je to bezpečné?
Tato otázka pochopitelně napadne každého ze všeho nejdříve. Nemusíte se toho bát, každý uživatel se musí zaregistrovat, vyplnit příslušné údaje a přidat profilovou fotografii. Ostatní uživatelé mají možnost profil dalších couchsurferů okomentovat a hodnotit. Každý couchsurfer má na svém profilu okruh „přátel“ – přátelství musí potvrdit obě strany. Před cestou si pečlivě přečtěte reference uživatele. Ty bývají velice užitečné. Uživatel, kterého se hodnocená týká, ho nemůže smazat ani nijak upravovat.
Někteří couchsurfeři mají svou identitu ověřenou – to však vyžaduje malý poplatek z kreditní/debetní karty, tito uživatelé bývají nejvěrohodnější. Web kontrolují administrátoři a hlídají registraci podezřelých podvodníků a spamerů. I vy máte možnost „nahlásit“ podezřelý profil. Pamatujte si, že veškerá domluva a komunikace mezi přihlášenými by měla probíhat pouze přes oficiální systém. Přesto je ale lepší mít se na pozoru a dodržovat bezpečností zásady.