Cestujete za sluncem? Připomeňte si, jak se před ním chránit

Dovolená u moře je synonymem zaslouženého odpočinku. Dovádění v moři a na baru, ale samozřejmě i pořádná porce slunečního záření, které stimuluje tvorbu vitamínu D. Těšíte se? Jen si dejte pozor, abyste to se sluněním nepřehnali jako posledně. Určitě vám nemusíme připomínat, že příliš intenzivní působení slunečních paprsků působí na pokožku negativně. Pro jistotu si s sebou sbalte několik tipů, jak se na pláži (a nejen tam) adekvátně chránit a užít si pobyt plnými doušky bez nepříjemných spálenin.

Noste oblečení s UV ochranou

Nejlepším způsobem, jak se chránit před negativním efektem slunečních paprsků, je vhodně zvolený outfit. Na pozoru by měli být především lidé, které trápí alergie na slunce – ti potřebují ochranné oblečení (= oblečení s UV ochranou) jako sůl. Na hotelu si nezapomeňte klobouk či jinou pokrývku hlavy pro ochranu obličeje a pokožky hlavy.

Co se často podceňuje, je ochrana očí. I když je možná nemáte v lásce, snažte se nosit sluneční brýle s 100% ochranou proti UV záření. Předejdete tak poškození zraku a snížíte riziko vzniku šedého zákalu v pozdějším věku.

Používejte opalovací krém

Opalovací krém je nezbytný, neobejde se bez něj téměř nikdo. Když už svou kůži sluníčku odevzdáte, nedávejte mu ji zadarmo – kvalitní opalovací kosmetika funguje jako UV neprostupné brnění.

Při výběru opalovacího krému se zaměřte na produkty s vysokým ochranným faktorem SPF (sun protection factor), který má hodnotu alespoň 30. Mezi žádoucí vlastnosti patří i voděodolnost, díky níž se filtr při vstupu do vody nesmyje. Lidé se zvýšenou fotosenzitivitou by měli používat krém na opalování pro alergickou pokožku.

Důležitá je i samotná aplikace opalováku – nezapomeňte jej nanést v dostatečném množství na celou odkrytou pokožku alespoň 20 minut před odchodem ven a každé dvě hodiny nebo po plavání či pocení opakujte.

Vyhledávejte stín

Během nejteplejší části dne, tedy obvykle mezi 11:00 a 15:00, je důležité pobývat spíše ve stínu. Pokud jste na pláži, snažte se ukrýt pod slunečníkem nebo zastřešeným prostorem. Vydáte-li se na procházku či túru, zdržujte se ve stínu stromů nebo jiných staveb.

S chytáním bronzu si nedělejte velkou hlavu – sluneční paprsky se od povrchů odráží (a prostupují vodou), takže se opálíte i v zastíněném prostoru. Délka bezpečného pobytu na slunci souvisí s typem pokožky. Čím vyšší fototyp jste, tím déle můžete pokožku vystavit slunečnímu záření, aniž by došlo ke spálení.

Dbejte na dostatečnou hydrataci

Při delším pobytu na slunci je hydratace o to důležitější. Pijte během dne hodně vody, i když zrovna necítíte žízeň. Dehydratace způsobuje bolesti hlavy, závratě a další nepříjemné zdravotní problémy, které vám můžou značně znepříjemnit dovolenou.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!