Benátky severu: Skryté klenoty v srdci Evropy

Benátky jsou synonymem pro romantiku, kanály a historickou krásu. Ale věděli jste, že i severní Evropa skrývá města, která by se mohla pyšnit titulem „Benátky severu“? Tato města nabízí jedinečnou kombinaci vodních cest, historické architektury a kultury, které vás zcela pohltí. Pojďme se podívat na to, která města mezi ně patří a co v nich nesmíte minout.

1. Amsterdam: Město na vodě

Amsterdam je často prvním městem, které lidé spojují s přezdívkou „Benátky severu“. Jeho kanály jsou nejen krásné, ale také plné života. Projížďka lodí po Grachtengordelu, kruhovém kanálu, je jako cesta časem – obklopí vás zlatověká architektura a pulzující historie. Nezapomeňte navštívit také Van Goghovo muzeum nebo domov Anny Frankové, kde se snoubí umění s dojemnými příběhy.

2. Bruggy: Středověký klenot Belgie

Bruggy jsou jako krok do minulosti. Toto belgické město je známé svými dobře zachovalými středověkými stavbami a kouzelnými kanály. Projížďka na lodičce po kanálech vám odhalí skrytou krásu města. Nevynechejte návštěvu čokoládoven a ochutnávku místních specialit, jako jsou belgické vafle a pivo.

3. Stockholm: Město na 14 ostrovech

Stockholm, hlavní město Švédska, je postavený na 14 ostrovech spojených mosty. Voda je zde všudypřítomná, a proto není divu, že se město také řadí mezi „Benátky severu“. Gamla Stan, nejstarší část Stockholmu, vás ohromí svými úzkými uličkami a barokními budovami. Nezapomeňte navštívit Skandinávské muzeum nebo královský palác.

4. Petrohrad: Ruská severní metropole

Petrohrad, bývalé hlavní město Ruska, je známé svými impozantními paláci a rozsáhlou sítí kanálů. Eremitáž, jedno z největších a nejstarších muzeí na světě, je absolutním must-see. Projížďka lodí po Neve je ideálním způsobem, jak vidět město z jiné perspektivy. Petrohrad je také domovem významného baletního umění, takže návštěva baletního představení je skoro povinností.

5. Kodaň: Dánský vodní ráj

Kodaň, s jejími malebnými kanály a barevnými domy, je často přehlédnutá, ale rozhodně stojí za návštěvu. Navštivte známou sochu Malé mořské víly, projeďte se lodí po kanálech a užijte si atmosféru na Nyhavn.

6. Hamburk: přístav a síť kanálů v Německu

Hamburk je často přehlížen, ale jeho historický přístav a sítě kanálů mu dávají právo být nazýván „Benátky severu“. Nevynechejte procházku po Speicherstadt, největší komplex skladů na světě postavených na dubových pilotách, a návštěvu jedné z mnoha nádherných galerií a muzeí.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!