Babiččino údolí – místo, kde se zastavil čas

Babička Boženy Němcové. Kdo by ji neznal. Povinná četba v hodinách českého jazyka, famózní filmové zpracování a fakt, že dříve či později se k této fenomenální knize dopracuje každý. Babiččino údolí je pak místem, kde na vás skutečně dýchne magická moc historie a neuniknete pokušení zavřít oči a přenést babičku, Barunku, Viktorku, Sultána i Tyrla do skutečnosti.

Babiččino údolí láká svým příběhem a půvabem

Cestu do Babiččina údolí naleznete snadno. Nachází se v údolí řeky Úpy, nad stejně známou vískou Ratibořice, v blízkosti České Skalice. Skutečně je jeho název odvozen od slavného díla Boženy Němcové, která v těchto místech prožila své dětství a vy si nyní můžete známé výjevy z knihy a vzpomínek připomenout výletem, který v sobě bude mít nádech nostalgie a především duši. Procházka čistou přírodou vás obohatí a nabije energií a pobyt zde vás přemluví alespoň na prodloužený víkend – o cenově dostupné ubytování tu není nouze. V létě kromě pěší turistiky můžete poznat Babiččino údolí i ze sedla svého kola, v zimě pak díky udržovaným běžkařským tratím poznat toto malebné místo pokryté sněhovou nadílkou.

Procházka, u které se rozhodně nebudete nudit

Babiččino údolí právem patří mezi naše národní kulturní památky a jeden z jeho hlavních symbolů – pískovcový pomník Babička s vnoučaty – rozhodně nepřehlédnete. Areálem Babiččina údolí vás provede naučná stezka na níž můžete obdivovat nejen kouzelný zámek Ratibořice s nádherným parkem, jehož součástí je i romantické jezírko,  ale také Staré bělidlo, hospodářský dvůr, Panskou hospodu a Ludrův mlýn a také slavný Viktorčin splav. Naučná stezka měří 7, 5 km a kromě Babiččina údolí vás romantickou přírodní scenérií dovede až do České skalice k prohlídce Barunčiny školy, Muzea Boženy Němcové a také  k Rýzmburskému altánu, známém z knihy jako místo setkání babičky a dětí s paní kněžnou.

Babiččino údolí láká i k výletům do okolí

A zajímavých míst k poznání i prozkoumání tu je opravdu požehnaně. Milovníkům skal nesmí uniknout skalní město Adršpach, rodinám s dětmi pak zoologická zahrada Dvůr Králové a milovníkům romantiky a historie pak zámek v Náchodě či barokní komplex Kuks. Ani pánové nepřijdou zkrátka –  ale i ženy jsou samozřejmě vítány –  na vaši návštěvu a úžas čeká vojenská pevnost Dobrošov a daleko to nebudete mít ani do Krkonoš, výhled z naší nejvyšší hory Sněžky si přeci nemůžete nechat ujít.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!