Za volantem v cizině: Na co si dát pozor při půjčení auta v zahraničí?

Půjčení auta v zahraničí vám otevírá dveře k dobrodružství a svobodě poznávání. Může to být ale také stresující zkušenost, pokud se na cestu nepřipravíte správně. V tomto článku vám poradíme, na co si dát pozor, abyste si půjčení auta v zahraničí užili bez zbytečných komplikací.

Pojištění

Pojištění je naprostý základ. Než si auto půjčíte, porovnejte nabídky různých pojišťoven a vyberte si tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Zaměřte se na krytí škod způsobených třetím osobám, havárie, odcizení vozu a asistenční služby. Nezapomeňte si přečíst pojistné podmínky a všímejte si limitů plnění a spoluúčasti. V některých případech se vám může vyplatit i sjednat cestovní pojištění, které kryje i případné úrazy a škody na vašich věcech.

Smlouva

Pečlivě si přečtěte smlouvu o půjčení auta, než ji podepíšete. Věnujte pozornost všem detailům, včetně poplatků za pronájem, pojištění, kauce, paliva, kilometrického limitu a případných sankcí za porušení podmínek smlouvy. Nebojte se na cokoli zeptat, pokud vám něco není jasné.

Stav vozidla

Před převzetím auta si ho důkladně prohlédněte a zkontrolujte, zda je v dobrém technickém stavu. Všimněte si případných škrábanců, promáčklin nebo jiných vad a zaznamenejte je do protokolu. Pokud si nejste jisti, požádejte o pomoc zaměstnance půjčovny. Pořiďte si fotografie poškození pro případné spory.

Kauce

Při půjčení auta budete muset složit kauci, která vám bude vrácena po vrácení auta v nepoškozeném stavu. Informujte se o výši kauce a o tom, jakým způsobem bude blokována (např. na kreditní kartě).

Palivo

Většina autopůjčoven nabízí auta s plnou nádrží a očekává, že je vrátíte ve stejném stavu. Nezapomeňte si proto před cestou zjistit ceny paliva v dané zemi a naplánovat si zastávky na benzínových pumpách.

Dopravní předpisy

Před cestou do zahraničí si nastudujte dopravní předpisy v dané zemi. Věnujte pozornost maximální povolené rychlosti, přednosti v jízdě a dalším důležitým pravidlům. Nezapomeňte si s sebou vzít řidičský průkaz a všechny potřebné doklady.

Další užitečné tipy:

  • Rezervujte si auto včas, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.
  • Porovnejte ceny online a vyberte si nejvhodnější nabídku.
  • Zvažte pořízení mezinárodního řidičského průkazu, i když to není vždy nutné.
  • Naučte se základní fráze v místním jazyce, které se vám mohou hodit při komunikaci s autopůjčovnou.
  • V případě potřeby se neváhejte obrátit na asistenční služby pojišťovny nebo autopůjčovny.

Půjčení auta v zahraničí vám může zpříjemnit dovolenou a usnadnit cestování. Dodržováním výše uvedených tipů se vyhnete zbytečným komplikacím a užijete si cestu naplno.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!