Jak se dá přežít v zeměpisných šířkách, kde slunce pálí bez ustání takřka každý den od kuropění až do svého západu? Své o tom vědí především v Africe a tak nepřekvapí, že s odvážným konstrukčním řešením přišli už před dávnými věky v arabském světě. Konrétně v tuniském městečku Tozeur navrhli místní architekti neuvěřitelně důmyslný způsob ochlazování fasády a díky tomu i zdí celého domu.
Tozeur je unikátní oáza a město v jihozápadní Tunisku. Leží hluboko ve vnitrozemí na kraji Sahary a má zcela jinou atmosféru než ostatní místa a města v zemi. Je to dáno právě jeho jedinečností, v dávných dobách, ještě před rozvojem motorismu, byl Tozeur oázou a důležitým dopravním uzlem při dopravě přes Saharu. Karavany velbloudů se zde zastavovaly před dlouhou poutí napříč drsnou pouští, příápadně byla oáza Tozeur tou první, kterou obchodníci po náročném přesunu viděli. Díky poloze na významné obchodní trase a také díky pěstování datlí Tozeur vzkvétal a jeho význam trvá v podstatě dodnes. Ostatně jako jediná tuniská oáza má své letiště, přičemž zde trvale žije jen asi 20 tisíc obyvatel.
Říše prstů světla
Město se nachází v severozápadní části solného jezera Chott El Djerid a spolu s Neftou patří Tozeur k nejnavštěvovanějším oázám v Tunisku. Navíc je Tozeur proslulý produkcí prý těch vůbec nejlepších datlí na světě. Většina z nich jsou slavné »deglet nour« neboli »prsty světla« a zdejší palmeriae, neboli palmový háj je druhým největším v Tunisku. Na rozloze 10 kilometrů čtverečních se nachází více jak 200 tisíc datlových palem a celý palmový háj je zavlažován důmyslným systémem, který byl navržen již ve 13. století.
Domy ochlazují fasády
Staré město v Tozeuru (medina) oplývá neuvěřitelným množstvím ukázek tradiční architektury. Takovým typickým prvkem, který který je pro Tozeur charakteristický jsou světle žluté, až nahnědlé fasády. Mají unikátní strukturu, která se nikde jinde nenachází. „Kvůli vysokým teplotám a stále žhnoucímu slunci, přišli místní architekti s neobvyklým řešením. Cihly, které jsou na fasádách použity, nejsou vyskládány rovnoměrně, ale vytváří na fasádě plastické obrazce za pomoci vystoupnutí,“ vysvětluje Lenka Pátek z CK Blue Style. Tyto pravidelné výstupky vytvářejí geometrické vzory a v průběhu takřka celého dne vrhají alespoň malý stín na obvodové zdivo. Tím se ochlazuje obvodové zdivo a snižuje se teplota i uvnitř budov. Tohle unikátní architektonické řešení zkrátka musíte vidět!
Foto: CK Blue Style