Sezóna Jihotyrolských Törggelen opět v plném proudu

Podzim v Jižním Tyrolsku je bezesporu jedním z nejpůsobivějších a nejrušnějších období v tomto regionu. To je čas sklizně, a s ním přichází tradiční oslavy Törggelen, které probíhají od října do listopadu. Toto období nabízí ideální příležitost pro všechny milovníky vynikajícího vína a jihotyrolské kuchyně. Zde můžete ochutnat nová vína a lahůdky, a zároveň si užít místní tradice.

Co můžete na slavnostech ochutnat?

Na slavnostech Törggelen můžete navštívit mnoho místních restaurací, které místní farmáři nazývají Buschenschank. Tyto šenky jsou snadno rozpoznatelné podle svazků větviček s červenou stužkou přivázanými na vstupních dveřích. V těchto šenkách místní farmáři nabízejí vína a dobroty, které pocházejí výhradně z jejich vlastní produkce. Mezi oblíbené pochoutky patří různé druhy sýrů, uzeniny a klobásy podávané s kysaným zelím.

Velkou oblibu si získaly také ravioli Schlutzkrapfen a různé druhy knedlíčků. Co se nápojů týče, můžete ochutnat čerstvě vymačkaný hroznový mošt a vynikající mladá vína. Na dezert si můžete dopřát sladké koblihy, pečené kaštany a různé domácí koláče. Slavnosti začínají ve dvanácti tradičních Buschenšencích v sobotu 7. října pod názvem „Törggeln am Ursprung“.

Velká hostina s vínem

Törggelen je tradiční událostí, která dostala svůj neobvyklý název podle nástroje používaného k výrobě vína, tzv. Torggl. Tento nástroj se stal nedílnou součástí procesu výroby vína i samotné události, kterou pojmenoval. Po skončení podzimní sklizně, kdy byly vinohrady vyprázdněny a výnosy uskladněny, farmáři tradičně pozvali své pomocníky na velkou hostinu. Tato hostina se konala v místnosti, kde byl umístěn lis na víno – törggl. Byla to doba odpočinku a oslav, kdy se slavilo úspěšné dokončení sklizně a zároveň příležitost poděkovat pomocníkům za jejich tvrdou práci.

Dožínkové slavnosti Erntedankfest

Konec sklizně také přináší velké dožínkové slavnosti známé jako Erntedankfest. Ty se konají v sobotu 21. října v Bolzanu a návštěvníci zde mohou objevit stánky plné regionálních potravin, včetně domácích ovocných šťáv, vín, pálenek a mléčných produktů, včetně slavných sýrů. Nemůžeme opomenout čerstvě sklizené ovoce a zeleninu a vynikající masové speciality. Mnohé z těchto výrobků nesou značku kvality Roter Hahn.

Ať už jste milovníkem vína, přírody nebo jen toužíte zažít tradiční jihotyrolskou pohostinnost, Törggelen je událost, kterou byste rozhodně neměli vynechat. Vzhledem k rozdílným nadmořským výškám jednotlivých farem se sklizně nekonají ve stejnou dobu. Pokud hledáte ubytování, doporučujeme zvážit pobyt na místních farmách Roter Hahn, kde můžete nejlépe zažít pravou atmosféru dožínek. Hostitelé, kteří jsou zároveň farmáři, vám rádi poradí, kdy je na jejich farmě nejlepší čas na návštěvu.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!