Poprvé na vodě? Osvojte si tyhle rady ještě před tím, než vyrazíte

Během letních měsíců vyráží na vodu řada nováčků nebo vodáků, kteří se téhle aktivitě věnují maximálně jednou ročně. Aby proběhl jejich vodácký zážitek bez zbytečných komplikací a starostí, je dobré si osvojit alespoň základní principy, a to ideálně ještě před tím, než na vodu vyrazí.

Zjistěte si maximum informací

A to zejména o řece, nebezpečných místech, ale i její sjízdnosti. Vodácké řeky v ČR mapuje řada různých webů, kde se dočtete aktuální informace o stavu vody i případných nečekaných událostech. Kvalitní informace vám poskytnou také v každé lepší půjčovně lodí.

Zhodnoťte svoje schopnosti

Pokud neumíte loď ovládat, jeďte s někým zkušeným. Rozhodně také nevyrážejte na vodu sami! Minimem jsou tři plavidla na skupinu. Ve skupině si určete první a poslední loď, což by měly být nejzkušenější posádky. Ještě před tím, než na vodu vyrazíte, zhodnoťte aktuální vodáckou obtížnost vybraného toku.

Alkohol by měl mít na lodi zákaz

I když může posádka lodi „nadýchataž půl promile, rozhodně konzumaci alkoholu nedoporučujeme. To proto, že můžete ohrozit nejen sebe, ale i ostatní. Nad skleničkou něčeho dobrého můžete posedět večer, jakmile řeku zdárně pokoříte.

Chce to správné vybavení

Pokud řeku sjíždíte jednou ročně a nejde o váš oblíbený koníček, kterému byste se věnovali několikrát do měsíce, nemá smysl loď nebo raft kupovat. Pokud se rozhodnete sjíždět Vltavu nebo řeky v okolí, můžete si vhodné vybavení půjčit v půjčovně lodí Vltava.

Loď si vybírejte hlavně podle toho, na jak dlouhou trasu plánujete vyrazit a jaký tok chcete sjet. Berte v potaz také to, kolik členů se do vodáckého výletu zapojí, a kolik vybavení s sebou v lodi povezete. Zkušená obsluha půjčovny raftů nebo lodí vám s výběrem samozřejmě ochotně poradí.

Správná obuv je základ

V lodi nikdy nejezděte naboso, ale pořiďte si kvalitní uzavřené kotníčkové šněrovací boty s pevnou patou a špičkou. Naprosto nevhodné jsou kroksy, žabky nebo holínky, které se mohou snadno sesmeknout. Ve vodě a na kluzkých kamenech se pak můžete pořezat o zbytky skla nebo plechu.

U jezů neriskujte

Před splutím jezů, propustí anebo nebezpečných míst zastavte v bezpečné vzdálenosti a místa důkladně prohlédněte, případně jejich sjetí nechte zhodnotit toho nejzkušenějšího z posádky. Pokud bude mít dotyčný jakékoliv pochybnosti, loď raději přeneste.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!