V dnešní době je extrémně důležité, abyste zůstali ve spojení na dovolené i pracovní cestě do zahraničí. Již před odjezdem byste si měli zjistit, jak má váš operátor nastavený roaming a další služby. Podívejme se, jak roaming funguje a na co si musíte dávat pozor předtím, než se vydáte na své cesty. Jedině tak si totiž užijete ničím nerušenou dovolenou nebo pracovní cestu. Počítejte se základními pravidly roamingu a užijete si dovolenou naplno.
Jak to vypadá s roamingem v rámci EU?
V případě, že pojedete do jiného státu v rámci Evropské unie, je to velmi jednoduché. Operátor vám poskytne stejné podmínky, které máte nastavené v rámci svého tarifu. Máte-li volání zdarma tady, stejně to bude i jinde v EU. S daty to funguje stejně. Objem dat, který máte stanovený ve smlouvě s operátorem, získáte k dispozici i v zahraničí. Díky tomu si nemusíte lámat hlavu s tím, jaké podmínky a ceny budou platné, až překročíte hranice. Nic se totiž nezmění.
Roaming mimo země EU
V případě zemí mimo Evropskou unii musíte na tarify myslet trochu více. Operátoři mají stanovenou tabulku cen pro jednotlivé země, které se drží a budou vám ji účtovat. Ceny mohou být poměrně vysoké, a proto byste měli zvážit jinou variantu. V mnoha zemích si můžete zakoupit jejich SIM karty, na kterých získáte potřebný tarif a objem dat. Kartu si můžete zakoupit ihned po příjezdu do země a ušetříte si nejen peníze, ale také starosti.
Na tohle si dávejte pozor
Hlavní věcí, na kterou si musíte dávat při cestování, volání a používání dat pozor, je zapnutí služby roaming. Většinou ji najdete v aplikaci daného operátora. Jestli ne, zajděte na kamennou pobočku svého operátora a řekněte mu, od jakého data budete cestovat a do jaké země. Roaming vám zapne od určitého data a vy si již nebudete muset dělat s ničím starosti. A nezapomínejte používat předčíslí, až budete volat svým blízkým domů.