Od kdy a kam s kojencem na dovolenou

Zatímco jedni rodiče po narození vytouženého potomka nevytáhnou raději paty z domu a jejich vycházky či výlety končí u babičky či dědečka ve vedlejším městě, jiní se cestování nemohou či nechtějí vyhnout. Blízcí příbuzní, vzdáleni kilometry daleko, také touží po svém vnoučkovi či vnučce a druhé odrostlejší dítko si chce také užít prázdniny. Unavený tatínek zaslouženou dovolenou a vám také změna udělá dobře. Jaké jsou tedy rady ohledně cestování s malými dětmi a jak vybírat místo dovolené?

Do 6 měsíců opatrně

Po porodu má unavená maminka spíše jiné starosti, než cestovat na delší vzdálenosti a miminko z něj zcela jistě nemá rozum. V období prvních tří měsíců se nedoporučuje cestovat letadlem a všeobecně ani na vzdálenost větší než 300km.

Pro novorozence je cesta – i když ji většinu stejně prospí – nesmírně únavná a změna prostředí většině miminek nedělá příliš dobře. Pokud cestovat musíte, volte pokud možno stejné podnebí a klimatický pás.

Miminko starší tří měsíců má již zažitý určitý režim a soužití rodiny si zvyklo na nového člena i časový harmonogram jeho potřeb. Cestovat tak můžete již na větší vzdálenost, létání již také není zakazováno, myslete však na to, že během cestování například autem, bude potřeba více zastávek a cesta se vám tak může protáhnout i o několik hodin.

V půl roce začíná zábava a batole vás pořádně utahá

Při cestování s malými dětmi počítejte s tím, že budete potřebovat nejen spoustu oblečení, plenek, hraček k zabavení, ale také pevné nervy. Když si dítko usmyslí, že půl cesty probrečí, tak nepřestane ani přes vaše prosby natož výhrůžky. Obzvláště růst zoubků, který si nevybírá čas ani vaše plány, dokáže cestu pěkně znepříjemnit. V tomto věku děti nespí už tolik hodin v kuse a také se samy pohybují a o pohyb si důrazně říkají. Sice nemusíte zastavovat na kojení, ale o to více najednou budete mít zastávek na protáhnutí nebo jen na rozptýlení. Při jízdě nezapomínejte ani na dostatek tekutin a také svačinek a pokud je vaše cesta skutečně dlouhá, je nejlépe naplánovat ji přes noc, kdy je větší šance, že ji dítko v klidu prospí.

A rady, jak vybírat cíl dovolené, najdete v dalším článku: „Kam vyrazit s miminkem na dovolenou“.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!