Ostrovní stát na jihovýchodě od afrického pobřeží, přesněji 400 km od státu Mosambik, od kterého je Madagaskar oddělen Mosambickým průlivem, ležící v Indickém oceánu. Měří 1600 km na délku a 570 km na šířku. Madagaskar je 4. největším ostrovem světa.
Byl objeven Portugalci v roce 1500. Celý ostrov se každý rok posune přibližně o 2 cm jihovýchodním směrem. Jeho hlavním městem je Antananarivo a má přibližně 20 milionů obyvatel. Na ostrově se používají 3 úřední jazyky – francouzština, angličtina a malgaština. Z náboženství zde z 52% převládají domorodá náboženství (animismus), ze 41% jsou zde lidé křesťanského vyznání a ze 7% islámského. Samostatným se ostrov stal až v roce 1960 (= rok Afriky, kdy se osamostatnila většina afrických států), kdy přestal být závislým na Francii. Madagaskar je tzv. vojenská junta [chunta], což je státní zřízení, které je vedeno skupinou vojenských představitelů.
Po velice dlouhou dobu byl tento ostrov zcela izolován od zbytku světa, proto se mu také někdy přezdívá „sedmý kontinent“. Díky tomuto zcela oddělenému vývoji zde mohlo vznikat spoustu endemitů (= druh vyskytující se jen na určitém území), jak rostlinných, tak živočišných. Mezi tyto endemity patří například: křeček velký, fosa (kterou můžeme znát z populární animované pohádky Madagaskar), fanaloka, ksakul ocasatý, galidie proužkovaná, avahi vlnatý, sifaka velký, lemur zlatý (na Madagaskaru žije okolo 20 endemických druhů lumura), maki chvostouchý. Z ptáků, kteří se jinde na světě nevyskytují je to například sova madagaskarská.
Celý tento ekosystém zajímavých a mnohdy dosud nezařazených tvorů a rostlin je ohrožen neustálým odlesňováním. Na Madagaskaru jsou vytvářeny nové a nové plochy pro kukuřičné, maniokové nebo rýžové plantáže. A jak jinak než kácením a vypalováním pralesů, které jsou domovem pro již zmiňované zvířectvo a rostlinstvo. Již od roku 1927 jsou zakládány sítě parků a rezervací, které mají chránit přírodu a ohrožené druhy na Madagaskaru.
Klima zde je tropické. Je ovlivňováno východními pasáty, které přináší vydatné deště, a to od května do září. Proto nejvíce srážek spadne na východě území, přibližně 3000 mm ročně. Naopak západ je sušší, zde spadne 500 – 1000 mm ročně. V teplejším období dešťů (od listopadu do dubna) se roční teploty na Madagaskaru pohybují okolo 27°C, naopak v chladnějším období sucha (od května do října) kolem 20°C. Na jihu a jihovýchodě ostrova se vyskytují hlavně polopouště.
V roce 2007 bylo na seznam UNESCO zařazeno 6 madagaskarských národních parků: Marojejy, Masoala, Ranomafana, Zahamena, Andohahela, Andringitra. Na seznam byly zařazeny pod názvem Rainforests of the Atsinanana.
Největší význam na Madagaskaru má námořní doprava. Nejvýznamnějšími přístavy jsou Toamasina, Mahajanga a Antsiranana. Významná je také letecká doprava. Z Evropy se lze na Madagaskar dostat přímým letem například z Prahy, Vídně nebo Paříže. Na území ostrova je pouze asi 10% silnic zpevněných.