Křivý les v Polsku fascinuje lidi po celém světě

Turistickou atrakcí se v posledních letech stal zajímavý les v Polsku. K našim sousedům se můžete zajet podívat na Křivý les. Stromy zde rostou jen borovice a všechny se ohýbají u země v devadesátistupňovém úhlu. Potom rostou do výšky jako všechny ostatní stromy, ale jejich kmeny u země mají velmi specifický tvar. Jak je to možné?

Vědci netuší, co způsobuje netradiční růst stromů

Strom v polském lese vypadají, jako by se rozhodly pro růst ve tvaru písmene J. Staré jsou více než 80 let. Ve 30. letech minulého století byly vysazeny a k této změně v jejich tvaru muselo dojít sedm až deset let po výsadbě. Ani dnes ale není jasné, jak se to mohlo stát. Teorií existuje mnoho a jedna z nich je šílenější než druhá.

Vědci si myslí, že netradiční tvar těchto kmenů může souviset s kolísající gravitací, která na daném místě působila. Musela by ale působit jen zde a nikde jinde. A nijak se tato teorie nedá prokázat. Další možností je, že v tuto dobu bylo v Polsku hodně sněhu, který rostoucí kmeny zatížil a zajistil jim tento nepřirozený úhel. V každém případě se zde nachází více než 400 borovic se zahnutými kmeny. A nikdo netuší, co tento jev způsobilo.

Mohlo by být vysvětlení jednoduché?

Někteří vědci přišli s teorií, že je nakonec vysvětlení tohoto jevu prozaické a velmi jednoduché. Podle některých to totiž udělali lesníci, kteří stromky vysadili a pěstovali. Možná chtěli takto zdeformované dřevo používat na výrobu nábytku. Ve skutečnosti není vůbec jasné, proč by to lesníci dělali a zda za to vůbec může lidská ruka.

Nový Zéland má také svůj křivý les. Příčina je zde ale jasná

Na Novém Zélandu mají oblast, která je polskému lesu podobná. I zde mají křivý les, kde stromy rostou v nepřirozeném tvaru. Naštěstí se tady nemusíme dohadovat, proč k tomu došlo. Stromy od chvíle výsadby ohýbá velmi silný vítr, kvůli kterému stromy rostou ve velmi podivném úhlu. V Polsku toto vysvětlení nefunguje. A vědci možná nikdy nezjistí, proč stromy takto narostly.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!