Kam vyrazit s miminkem na dovolenou?

Samozřejmě tam, kde vám bude fajn. Ale také vašemu miminku. Pediatři obecně neradi vidí cestování s miminky do exotických krajin, k moři či přes oceán. Není se co divit – imunita dítka se teprve formuje, jeho termoregulace je jiná než nás dospělých a sami nejlépe víme, jak někdy naše tělo reaguje na změnu klimatu i stravovacích návyků. A ruku na srdce – pokud byste cestovali spolu s dalšími cestujícími letadlem, vlakem či autobusem – stáli byste vy sami o to, poslouchat celou cestu neutišitelný pláč?

Zahraničí láká, ale…

Myslete také na to, že miminko vám stěží popíše důvod svého pláče, který často může být i z důvodu nemoci a při návštěvě lékaře můžete mít problém již při jeho hledání, natož pak při komunikaci s ním v cizím jazyce. A i když jste si vcelku jistí svou jazykovou výbavou, lékařská terminologie asi běžně není vaší koníčkem a tak i když se vy dorozumíte, nemusíte rozumět radám lékaře.

V případě přímořských letovisek volte raději koupání v hotelových bazéncích určených výhradně pro malá dítka, nebo si na cestu přibalte svůj vlastní, do kterého napustíte vodu. Slaná voda by se totiž miminku neměla dostat do očí a také stěží uhlídáte, zda si váš miláček nelokl – a to jakékoli vody.

Pokud se rozhodnete pro čistý horský vzduch, nevolte příliš vysokou nadmořskou výšku a myslete při výšlapech na to, že horské slunce je leckdy silnější než to přímořské. Z těchto praktických důvodů je lepší zůstat v rodné vlasti, či vyrazit do jazykově spřízněných zemí, kde není tak velký problém se domluvit.

Doma je doma…

Dospějete-li k názoru, že nejlepším místem pro vaši dovolenou s miminkem je naše česká hrouda i zde důkladně vybírejte hlavně ubytování a služby. Pokud se rozhodnete pronajmout si chatu, chalupu či apartmán, kde si můžete svému dítku vyvařovat stejně jako doma, je to výhoda – ovšem pokud se vám chce místo odpočinku trávit čas u plotny. Mnoho hotelů a ubytovacích zařízení je vstřícné rodinám a dokonce si na tomto založili i princip svého podnikání. Zajímejte se o to, zda vám zapůjčí dětskou postýlku, a to včetně lůžkovin, zda jsou vybaveni krmící židličkou, přebalovacím pultem a zda nabízí pro odrostlejší děti i dětská menu a to včetně snídaní. Věřte, ušetříte si mnoho starostí. Dokonalý servis pak nabízí hotely či penziony kde najdete ohřívače mléka, desinfikátory dětských lahví a pořádnou zásobu kojeneckých příkrmů za rozumnou cenu. Absolutní špičkou je pak dětský koutek a také možnost krátkodobého hlídání vašich ratolestí.

Ať už budete svou dovolenou trávit kdekoli, pro své miminko volte vždy raději balenou vodu a také balené potraviny.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!