Dovolená v Řecku – informace o Řecku

Stát ležící v jihovýchodní Evropě. Rozkládá se v Jónském, Egejském. Středozemním a Krétském moři. Rozloha Řecka činí 131 940 km2, což ho řadí na 94. místo, co se rozlohy států světa týče.

Řecko má 11 018 000 obyvatel (k roku 2004). Úředním jazykem zde je řečtina. Stát vznikl 25. Března 1821odtržením od Osmanské říše. Prezidentem této helénské republiky je Karolos Papulias. Řecko je od roku 1981 součástí Evropské unie a v zemi se používá jako měna euro. Od roku 1952 je také členem NATO. Převládající náboženství zde jepravoslaví. Hlavním městem Řecka jsou Athény, které se rozkládají na ostrově Attika nedaleko Sarónského zálivu. S okolními městy tvoří Athény třímilionovou aglomeraci. Řecko sousedí celkem se čtyřmi státy – Albánie, Makedonie, Bulharsko a Turecko. Velkou část Řecka tvoří ostrovy, nicméně většina území Řecka leží na Balkánském poloostrově. V největším ostrovům patří Kréta, Rhodos, Lesbos, Euboia…

Nejvyšší horou Řecka je Olymp (2 919 m n.m.), kde podle bájů a mýtů sídlili řečtí bohové. Území jako je například Thrákie je pokryto rozsáhlými a hustými lesy. Klima v Řecku je rozdělené na tři druhy – přímořské (mírné vlhké zimy a horká suchá léta), horské (hlavně v Thesálii, středním Řecku a ve středních částech Peloponésu), mírné (chladné sychravé zimy a horká suchá léta). Z hlediska administrativního členění se Řecko dělí na 13 krajů rozdělených do 51 prefektur a 1 autonomní region.

Korfu

Jeden z nejkrásnějších evropských ostrovů, který láká turisty z celého světa. Často se mu přezdívá„zelený ostrov“ nebo „smaragd Středomoří“. Díky příznivému klimatu se zde velice daří fauně i flóře. Korfu je ostrov s bohatou historií, stejně jako Řecko samotné. Jeho kulturní kořeny sahají až do dob Homéra. Ostrov Korfu vás rozhodně neponechá chladnými. Okouzlí vás křišťálově čisté moře, nádherné písčité pláže a milovníky památek spousta kostelů, kapliček a dalších střípků řecké kultury.

Zakynthos

Ostrov připomínající Benátky, okořeněný trochou z Británie, o čem jiném by mohla být řeč než o Zakynthosu. Ostrov, který je sice nemálo ovlivněn zemětřesením, na jeho přitažlivosti to ale nic nezměnilo. Setkáme se zde s tradiční řeckou kulturou i kuchyní, s tradicemi a zvyky. Zajímavostí je, že Zakynthos je velmi úzce spjat s hudbou. Právě na tomto ostrově byla vybudována první hudební škola v Řecku. Důvodem tohoto rozvoje bylo, že Zakynthos nebyl podroben turecké okupaci a proto je napřed, co se týče kultury obecně.

Zajímavosti: Na tomto ostrově se nachází největší řecká vlajka na světě. Měří 18 metrů na výšku a 40 metrů na délku. Její celková plocha činí skoro 700 m2. Je také zapsána v Guinnesově knize rekordů.

Rhodos

Neboli „ostrov slunce“ je čtvrtým největším ostrovem Řecka. Na Rhodosu můžete naleznout zcela unikátní památky a nádherné pláže. Ostrov je velmi oblíbenou lokalitou pro turisty a to jakéhokoliv druhu. Rhodos pro vás bude správnou volbou, ať už milujete plavání v moři, opalování se na překrásných plážích, rádi nakupujete nebo snad uvítáte trochu té horské turistiky. Tato destinace zkrátka nezklame v žádném ohledu.

Kréta

Historie tohoto řeckého ostrova sahá až do 6. tisíciletí př.n.l., proto nezklame milovníky památek a kultury jako takové. Kréta uspokojí také ty, kteří mají rádi slunce, pláže a moře. Nachází se zde nejkrásnější pláže v Evropě, které jsou každoročně oceňovány Modrou vlajkou, což je ocenění za čisté, vybavené a upravené pláže s čistým mořem. Na Krétě také naleznete velice vytříbenou kuchyni, která je považována za nejzdravější v Evropě. Obyvatelé ostrova jsou pověstní svou dobrotou a pohostinností, proto neváhejte a na Krétu se rozhodně vydejte. Bude to zážitek, který bude stát za to!

To bylo stručně o dovolené v Řecku, o Řecku samotném a oblíbených lokalitách. Pokud máte zájem se o Řecku dozvědět více nebo ho přímo navštívit, neváhejte a podívejte se na stránky www.cestujeme-recko.cz, kde naleznete spoustu informací a tipů na dovolenou v Řecku.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!