Dovolená snů – co se může pokazit? Zjistěte největší obavy českých turistů podle Revolutu

Revolut, globální finanční aplikace s více než 40 miliony uživatelů po celém světě a 700 tisíci zákazníky v Česku, provedla průzkum mezi více než 15 tisíci lidmi z 15 zemí, včetně tisícovky Čechů, aby zjistila jejich největší obavy spojené s cestováním do zahraničí.

Špatné počasí a přírodní katastrofy

Když byli Češi dotázáni na rizika spojená s cestováním, nejvíce zmiňovali špatné počasí a přírodní katastrofy, jako jsou bouřky nebo lesní požáry, které mohou zcela zničit dovolenou (40 % odpovědí). Tyto obavy nejsou neopodstatněné, jak dokládají nedávné povodně v Dubaji a loňské požáry v Řecku. Nejvíce se špatného počasí v Evropě obávají Rumuni (43 %) a Chorvati (48 %), zatímco nejméně se tím trápí Švýcaři (27 %) a Španělé (29 %). Mladší Evropané ve věku 18–34 let se špatného počasí bojí méně (34 %) než starší lidé.

Češky se bojí o zavazadla, Češi o počasí

Druhou největší obavou mezi Čechy (34 %) je ztráta, poškození nebo krádež zavazadel, například na letišti. Zrušený nebo zpožděný let však trápí pouze 17 % dotázaných. Ženy (39 %) se více obávají ztráty zavazadel, zatímco muži (37 %) nejvíce strachují ze špatného počasí. Incidenty se zavazadly jsou noční můrou i pro obyvatele jižních zemí, jako jsou Španělé, Portugalci a Řekové (51 %, 48 %, 46 %), zatímco Litevci, Maďaři a Němci se tím trápí méně (23 %, 26 %, 26 %). Nejvíce se zpoždění letu obávají Italové (33 %) a Španělé (32 %), naopak Chorvati a Maďaři (14 %) to považují za méně závažné.

Podvodníci a obavy z pojištění

Další významnou obavou je, že v případě úrazu nebo nemoci pojišťovna odmítne pomoci (32 %). Navíc 22 % Čechů se obává podvodů s ubytováním, například že zaplacený byt bude vypadat hůř než na fotkách nebo vůbec neexistuje. Jeden z čtyř Čechů se bojí úniku údajů jejich karty a následné krádeže peněz. Na druhou stranu, 12 % dotázaných Čechů nemá při cestování žádné obavy, zejména lidé ve věku 45–54 let (18 %).

V Evropě se nejméně obávají prázdninových podvodů Litevci (20 %) a Češi (22 %), nejvíce Poláci (38 %) a Portugalci (40 %). Portugalci a Španělé (38 %) pochybují o pomoci pojišťovny více než Bulhaři (20 %) a Litevci (22 %). Němci (31 %), Rakušané a Švýcaři (30 %) se obzvláště obávají narušení a krádeže karet.

Problémy s komunikací a připojením na cestách

Při nečekaných událostech na cestách je důležité být v kontaktu s rodinou, cestovní kanceláří, ambasádou a mít přístup k internetu. Problémy s připojením ale nejsou neobvyklé. Na otázku, zda měli někdy při cestách do zahraničí problém s telefonem nebo internetem, odpovědělo 36 % Čechů kladně. Zmínili pomalý nebo omezený přenos dat na dovolené (15 %) nebo služební cestě (5 %), ztrátu GPS signálu na dovolené (6 %) nebo služební cestě (2 %). Každý desátý Čech přiznal, že používání telefonu nebo internetu v zahraničí ho stálo značné částky, a 1 % uvedlo, že jejich zařízení bylo poškozeno nebo ukradeno.

Jak zajistit dobré připojení?

Přesto 42 % dotázaných Čechů nikdy nemělo na cestách problémy s telefonem nebo internetem. Někteří našli způsoby, jak zajistit dobré připojení: 9 % si kupuje roaming od telekomunikační společnosti, 16 % cestuje převážně v rámci EU, kde je roaming levnější, 2 % používají mobilní WiFi router a 1 % si pořizuje digitální eSIM.

Revolut se stal jednou z prvních digitálních bank v Evropském hospodářském prostoru, která uvedla na trh eSIM, nabízející cenově dostupný přístup k datovým tarifům bez nečekaných poplatků za roaming ve více než 100 zemích.

„S digitální eSIM v aplikaci Revolut mají Češi podporu od začátku své cesty až do jejího konce. Ať už jde o rezervaci ubytování, přístup do salónků na letištích nebo různé typy pojištění, zákazníci mohou využívat výhod konkurenceschopného směnného kurzu ve více než 30 měnách. Díky eSIM se už nemusí obávat vysokých poplatků za roaming,“ uvedla Ingrida Daunaraviciene, manažerka komunikace Revolutu v Česku.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!