Co zkontrolovat, než vyrazíte autem na dovolenou?

Pokud letos plánujete cestovat autem, měli byste si před odjezdem zkontrolovat několik důležitých věcí – kvůli pohodlí i bezpečí. V tomto článku najdete seznam nejdůležitějších oblastí, které není moudré ponechat bez povšimnutí.

Technický stav vozidla

Mít v pořádku automobil, který vás má dopravit z parkoviště před domem až do vzdálené destinace, je základ. Prvním logickým krokem před cestou je proto důkladná kontrola technického stavu vozu. Autorizovaný servis Škoda doporučuje kontrolu pneumatik, brzdové soustavy, světel a provozních kapalin. V případě jakýchkoliv potíží neváhejte s okamžitou opravou. Co rozhodně nechcete, je řešit závadu v průběhu cesty.

Plán cesty

Před odjezdem si sestavte podrobný plán cesty. Zkontrolujte trasy a zvolte tu, která vám zajistí co nejkratší a nejbezpečnější cestování. Jízda „naslepo“ se často nevyplácí – tedy pokud si nelibujete ve zbytečném zdržování.

Nezapomeňte si nabít mobilní telefony a připravte si navigační systém. Pokud samostatnou GPS nemáte, stáhněte si některou z dobře hodnocených aplikací. Na seznamu těch nejlepších najdete například Google Maps, Waze a Sygic. Poskytnou vám nejaktuálnější informace o trase.

Doklady a povinná výbava

Než zařadíte jedničku a šlápnete na plyn, ubezpečte se, že při sobě máte všechny důležité doklady: řidičský průkaz, technický průkaz vozidla, doklady o pojištění a průkaz totožnosti. Zároveň zkontrolujte, jestli vám v autě nechybí povinná výbava. Pozor – měla by odpovídat předpisům všech zemí, kterými se chystáte projet.

Zásoba proviantu a vhodné oblečení

Hlad a žízeň rozhodně nepatří mezi dobré společníky, a proto je vhodné cestovat se zásobami. Jídlo a pití si sice můžete koupit během cesty, ale ne vždy budete mít možnost a náladu kdykoliv zastavit. A pokud se na cesty vydáte v době proměnlivého a nestabilního počasí, nezapomeňte si před cestou zkontrolovat předpověď a přibalte si s sebou pohodlné a teplé oblečení.

Cestovní pojištění

Před odjezdem si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Není povinné, ale může vám vytrhnout trn z paty v případě zdravotních potíží či nehody. Vyplatí se ho mít i v rámci EU, byť vlastníte průkaz pojištěnce EHIC. Pamatujte, že v jednotlivých členských státech platí různá pravidla spoluúčasti na platbách za zdravotní péči.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!