Chorvatské perly: Objevte Istrii, Kvarner a Dalmácii

Není náhodou, že mnoho Čechů stále volí Chorvatsko jako prázdninovou destinaci. Ať už je to Dalmácie, Kvarnerský záliv nebo Istrie, jazyková i kulturní blízkost nás neustále láká k jižním mořím. Proč nezkusit něco neokoukaného a vyměnit známá města jako Pula a Split za nové zážitky?

Istrie – poklad měst

Na severním poloostrově Chorvatska leží malý svět plný nádherných měst, úchvatné přírody a bohaté historie. Například městečko Umag, s bohatou římskou historií, nabízí kompaktní centrum s krásnými památkami, skvělými restauracemi a možností skočit rovnou do moře. Olivové háje v okolí Umagu produkují olej tak dobrý, že se používá i na zmrzlinu a do koktejlů.

Město Novigrad, známé také jako Cittanova, původně tichá rybářská vesnice, dnes láká turisty z celé Evropy. Poreč, nebo Parenzo, se pyšní jedním z nejzachovalejších komplexů raně křesťanské architektury na světě, jehož součástí je bazilika z 5. století. Rovinj, nejromantičtější město Istrie, připomíná český Krumlov svou historickou atmosférou a malými krámky.

Istrijská kuchyně je jedinečná, s pokrmy jako lanýže na tisíc způsobů a víno jako malvazija a teran. Tyto pokrmy a nápoje si můžete vychutnat v místních restauracích, a jako suvenýr si přivézt lahvičku vína.

Brána Kvarnerského zálivu a ostrov Krk

Rijeka a Opatija jsou města s odlišným charakterem. Rijeka je rušné centrum s průmyslovou historií, zatímco Opatija je elegantní přímořské město s rakousko-uherskou atmosférou. Rijeka nabízí zajímavé pláže a živé tržiště, zatímco Opatija je ideální pro procházky a výlety do hor.

Ostrov Krk, přístupný přes ikonický Krčki most, je klidnější než pevninská letoviska. Město Krk nabízí malebné historické centrum a mnoho pláží, včetně Dražice, která je pravidelně oceněna Modrou vlajkou za svou kvalitu.

Dalmácie – kouzlo zálivů

Trogir, město na malém ostrůvku, je zapsáno na seznamu UNESCO a nabízí kouzelné procházky mezi kamennými domy. Je také městem skvělé gastronomie, kde si můžete pochutnat na specialitách jako Rafiol a mořských plodech.

Šibenik je další klenot Dalmácie, s centrem zapsaným na seznamu UNESCO a krásnými plážemi. Město je také vstupní branou do národních parků Krka a Kornati. Šibenická kuchyně nabízí pokrmy jako peka a brudet, které jsou známé svou intenzivní chutí. Místní víno, zvláště červená odrůda Babić a bílá Maraština, stojí za ochutnání.

Chorvatsko nabízí nespočet nádherných destinací, ať už hledáte historii, přírodu nebo gastronomické zážitky. Istrie, Kvarnerský záliv a Dalmácie mají každý svůj unikátní šarm a rozhodnutí, kam se vydat, může být opravdu těžké.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!