Češi vyrážejí na dovolenou: Turecko, Řecko a Egypt stále vedou, roste zájem o Chorvatsko a all inclusive

Letní sezóna 2024 bude patřit mezi silné. Cestovní kanceláře zaznamenávají nárůst zájmu o dovolené s jejich službami, a to o cca 25 % oproti minulému roku. Češi stále preferují osvědčené destinace, mezi které patří Turecko (23 % klientů), Řecko a Egypt. Znatelně roste zájem o Bulharsko a Tunisko, zatímco Itálie, Španělsko a Kanárské ostrovy si udržují stabilní popularitu. Klasika v podobě Chorvatska hlásí nárůst o 10 % oproti roku 2023, s kratšími pobyty a prodlouženou sezónou od května do října.

Cena a pohodlí hrají klíčovou roli

Výběr dovolené ovlivňuje především poměr ceny a nabízených služeb. 87 % Čechů volí leteckou dopravu a 75 % z nich preferuje all inclusive, nejčastěji ve čtyřhvězdičkových hotelech. Pro zkrácení délky pobytu se klienti spíše rozhodnou, než aby slevilo z kvality služeb. Průměrná cena týdenní dovolené v Řecku je 18 980 Kč, v Turecku 18 200 Kč, v Egyptě 17 100 Kč, v Tunisku 15 300 Kč a v Bulharsku 18 960 Kč. Dovolená v Chorvatsku vyjde v průměru na 10 400 Kč. Češi obvykle rezervují dovolenou s předstihem, nejčastěji v lednu a únoru, někteří hned po vydání letních katalogů.

Nové trendy: Dovolená s prarodiči a „singl“ zájezdy

I když Češi v plánování dovolené sází na jistotu, objevují se i novinky. Roste počet rodin, které dovolenou tráví s prarodiči (12 % dětí). Dle Invie se počet klientů nad 65 let zdvojnásobil. Dalším trendem je nárůst tzv. „singl“ zájezdů, které vyhledávají především ženy z velkých měst (obvykle týdenní do Egypta).

Konkurence tlačí na ceny a služby

Zvýšený zájem o dovolené a klesající inflace vedou k příznivým cenám zájezdů. Důvodem je i silnější konkurence vlivem expanze zahraničních cestovních kanceláří na český trh. Klíčová je pro cestovky kvalita zákaznického servisu, jelikož Češi jsou v tomto ohledu nároční. Důležitá je rychlá, flexibilní a empatická komunikace na různých platformách (telefon, e-mail, sociální sítě). Stále důležitou roli hrají kamenné pobočky, kam preferují zavítat starší klienti a rodiny.

Důležitá je komplexní nabídka

Cestovní ruch se po covidové pauze zotavuje a Češi s chutí cestují. I přes rostoucí online prodej dovolené si stále cení osobního přístupu a kvalitních služeb. Cestovní kanceláře, které chtějí uspět, se tak musí zaměřit na komplexní nabídku, která uspokojí potřeby všech typů klientů.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!