Ayers Rock (Uluru)

Na území národního parku Uluru, jižní části Severního teritoria, ve středu Austrálie leží obrovský monolit Ayers Rock. Je dlouhý 3,6 kilometru, široký 2,4 kilometru, vysoký 348 metrů a pravděpodobně sahá ještě 2,5 kilometru pod zem, proto je také největším skalním monolitem na světě. Z velké části byl utvářen a zároveň poničen před 900 – 600 miliony let, kdy se velká část střední Austrálie nacházela pod vodou. Bylo zde tzv. Lake Amadeus, ve kterém probíhaly procesy působící na Ayers Rock. V tomto období monolit také nejspíše vznikl.

Po dobu 10 000 let je Ayers Rock posvátným místem pro původní australské obyvatele, což jsou tzv. Aboriginálové. S tímto místem je spojeno mnoho mýtů a pověstí. Působením eroze se v dolních vrstvách monolitu vytvořily jeskyně, které jsou vyzdobeny posvátnými malbami. Turisté mají do těchto jeskyní vstup zakázán. Výstup na Ayers Rock je sice povolen, ale pro původní obyvatele je i to znesvěcení.

288 kilometrů od Ayers Rock leží Kings Canyon a 470 kilometrů severovýchodně od něj také město Alice Springs, kde mohou turisté přespat. Možnost přespání je i ve vesničce ležící nedaleko Ayers rock. Při východu a západu slunce se na monolit konají výlety a to proto, že nejlépe můžeme obdivovat jeho změny barvy hlavně v ranním a večerním světle. Monolit mění barvy následovně: v noci černá, ve dne přes světle červenou do hnědé a večer na ohnivě rudou. Na povrchu masivu z pozdně kambrického pískovce vidět jeho přírodní šedou barvu, a to díky působení okysličených sloučenin železa. Spousta turistů si nenechá ujít pohled zhora, proto šplhají až na samý vrchol skály, což je celkem snadné díky řetězům připevněným ve skále. Z vrcholu je možné vidět, jak poušť rozkládající se do velké dálky, tak i skupinu skal Olga, která se nachází asi 32 kilometrů západním směrem od Ayers Rock.

Nejvhodnější doba na návštěvu tohoto místa je na jaře od března do května a na podzim od září do listopadu. Nedoporučuje se období mezi prosincem a únorem, protože to v Austrálii panují neúnosná vedra.

Dostupnost: Do města Alice Springs se dostanete letadlem z mnoha měst Austrálie. Do městečka Ayers Rock letadlem nebo pronajatým autem z Alice Springs a autobusy z Darwinu, Alice Springs a Adelaide. K monolitu Ayers Rock půjčeným autem nebo v autokarových skupinách s průvodcem.

Je třeba ještě zmínit, že se monolit Ayers Rock, a s ním i celý národní park Uluru od roku 1987 nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!