Autem do Chorvatska – tipy a rady na cestu

Vzhledem k začínající dovolenkové sezoně přinášíme aktuální informace pro všechny, kteří se rozhodnou jet v létě autem do Chorvatska. Kudy je to nejrychlejší a jaké poplatky vás na cestě čekají? Čtěte dál.

Nejrychleji do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko

Teorie je taková, že do severního Chorvatska se automobilista dostane zhruba za 8 hodin, pokud pojede klasickou cestou – Vídeň, Graz, Maribor, Záhřeb a dále po chorvatské dálnici. Většina turistů ovšem míří dále na jih přes Makarskou riviéru, a pokud nebude na páteřní pobřežní silnici klasická sezónní zácpa, na pláži se můžete koupat již za 11 hodin od odjezdu z ČR. Na této trase ovšem počítejte s nákupem rakouské dálniční známky minimálně na 10 dní, poplatkem za průjezd tunelem Karavanke mezi Rakouskem a Slovinskem a konečně s pořízením slovinské dálniční známky minimálně na týden. Slovinské placené úseky lze objet po neplacených komunikacích. V Chorvatsku pak pokračujte přes systém mýtných bran (zhruba 40 kun/100 km).

Nejlevněji přes Slovensko a Maďarsko

Pokud rychlost není vaší absolutní prioritou, jako levnější alternativa pro cestu na chorvatské pláže se jeví trasa skrze Slovensko a Maďarsko. I zde počítejte s nákupem dálniční známky – na Slovensku 10 denní a v Maďarsku 9 denní. Pokud se posléze vyhnete chorvatskému mýtu, je cena za průjezdy těmito zeměmi takřka poloviční. Podle testu redaktorů cestovatelské rubriky je tato trasa nakonec jen asi o 60 km delší a za 12 hodin jste na místě, pojedete-li po ose Praha – Bratislava – Rajka -Szombathély – Zagreb – Split.

Relaxujte bezpečně na dovolené v Chorvatsku -Nejčastější úrazy

Právě z Chorvatska si Češi odvezou nejvíce úrazů a podle údajů pojišťoven jde většinou o záněty horních cest dýchacích, zánět mandlí a o velmi oblíbené šlápnutí na mořského ježka. Na vrcholu zdravotních komplikací se drží i solární dermatitida neboli alergie na slunce. I když převládají lehké úrazy a onemocnění, takové ošetření zlomené nohy vyjde v Chorvatsku na desetitisíce korun a často vyhledávaní specialisté na stomatologii či gynekologii vyjdou také na pěkných pár kun.

Cestovní pojištění se vyplatí nejen kvůli nenadálým onemocněním, ale i proto, že většina Čechů cestuje do Chorvatska a po něm automobilem nebo si zde půjčuje motorku. Živičné silnici typické pro Jadran se při dešti chovají jako námraza a vážnější nehoda by si zajisté vynutila zásadní náklady na léčbu a repatriaci. Evergreenem jsou také nehody na jachtách a lodích.

Pozor na túry

Toulky po chorvatské přírodě a především hory skrývají i dnes riziko nevybuchlé munice z balkánských válek nebo lesních požárů. Ztracené turisty často hledá helikoptéra a hasiči hasí požáry způsobené zakázaným kempováním. Právě zde se ke slovu přihlásí i pojištění odpovědnosti, které bývá zahrnuto ve většině kvalitních pojistných balíčků. Setkáváme se často i s vykradenými vozy a zde lze pro změnu benefitovat z pojištění zavazadel.

Častá spoluúčast

Pokud se objeví zdravotní problémy, nejlepší je kontaktovat asistenční službu, která vám doporučí smluvního lékaře státního zdravotnického systému. Ty najdete v zařízeních označených „Dom zdravlja“, kde většinou sídlí i smluvní zubař, kterých je v Chorvatsku nedostatek. Zvláště při pobytu v izolovanějších turistických centrech nebo na ostrovech je nejpraktičtější sjednat si takové cestovní pojištění, které hradí péči jak ve státních, tak privátních zařízeních.

Na lécích ušetříte opět ve smluvní lékárně, kde se doplácí různé částky podle předepsaného léčiva. Se spoluúčastí počítejte i při pobytu v nemocnici – jde zhruba 500 Kč. Jakmile vám bude někdo nabízet péči nad rámec základního ošetření, vždy radši nabídku konzultujte přes asistenční službu s vaší pojišťovnou.

Redakce

Redakce

Milujeme cestování a rádi o něm také píšeme. Čtěte náš magazín o cestování a získejte skvělé rady a tipy na dovolenou pro celou rodinu. Máte dotaz nebo zájem o spolupráci? Napište nám!